Greqia “shkundet” nga një tërmet 5.9 Rihter

187

Termeti kishte një thellësi fokale prej 10 km
Një tërmet i fortë 5.9 Rihter ka ndodhur mesditën e së mërkurës pranë Rodosit.
Sipas Institutit Gjeodinamik tërmeti ishte 5.9 Rihter (5.7 Rihter ishte vlerësimi i parë) dhe epiqendra ndodhet në det, në një distancë prej 63 km nga Lindos.
Vlerësimi Euro-Mesdhetar fillimisht ishte se tërmeti ishte 6 ballë të shkallës Rihter, por më vonë u ndryshua në 5.9.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: