GREQI : Arrestohet shqiptari 38-vjeçar i kërkuar për vrasjen e “amerikanit”.

Aktualitet Greqi Kryesore

Në prangat e policisë është 38-vjeçari i kërkuar për vrasjen e 47-vjeçarit “amerikan” në Kalamata.

Rrugët e Kalamatës u mbushën me postblloqe, pasi Policia greke kërkoi në tokë dhe det 38-vjeçarin që dyshohet se qëlloi 47-vjeçarin shqiptar , i cili në zonë njihej me pseudonimin “Amerikan”.

Më në fund mëngjesin e së mërkurës ai u arrestua dhe u dërgua pranë autoriteteve, sipas informacioneve të para. Kujtohet se bashkëpunëtori i tij 22-vjeçar tashmë është arrestuar.

38-vjeçari në vitin 2020 u arrestua për posedim të 2 kilogramëve kokainë. Ai ishte fshehur në mal, mbi Kitries.

Data e vdekjes
Sipas informacioneve të faqes “tharrosnews”, dy autorët kishin lënë një takim me 47-vjeçarin, ku 22-vjeçari ishte “karremi” për t’u shfaqur në vendin e vrasjes. Konkretisht, 22-vjeçari ka lënë takim me viktimën në kryqëzimin e Hidrës dhe Solonos, pasi 47-vjeçari për shkak të mosmarrëveshjeve nuk do të dilte kurrë në takim me 38-vjeçarin shqiptar ( që drejtonte makinën dhe është ai që ka tërhequr këmbëzën).

Kur 47-vjeçari ka shkuar në vendngjarje ka takuar 22-vjeçarin, por edhe 38-vjeçarin, me të cilin ka debatuar menjëherë dhe më pas ky i fundit e ka qëlluar. Më pas të dy kanë hipur në makinën e 38-vjeçarit dhe janë nisur drejt zonës së Kitrias, ku policia ka lokalizuar makinën e autorëve pasditen e së premtes.

Kush fshiheshin autorët?
Nga hetimet e shumta të policisë, rezultoi se dy autorët kishin qenë në kontakt me një restorant që njihnin dhe punonjësin e tij dhe në fakt, ky i fundit ishte ai që në një moment pas krimit, pasi autorët ishin larguar me makina, e cila mbante 22 vjeç në Kalamatë. Fakte që ata i kanë mohuar në polici, duke deklaruar rrejshëm se nuk kanë pasur asnjë kontakt me dy autorët.

Si ndodhi përleshja?
Dëshmitarët okularë raportojnë se ngjarja e ndodhur në rrugën kryesore të Kalamatës nuk dukej se do të çonte në humbjen e jetës së një personi. Sipas informacioneve, viktima drejtonte një motoçikletë, ndërsa autori drejtonte një makinë, që më pas ka fikur motorin, për pasojë drejtuesi ishte në rrugë.

Siç nënvizon policia që po heton rastin, aksidenti automobilistik mund të jetë orkestruar nga autori, me qëllim që ta gjejë atë në pozitë të pafavorshme.

Pas debatit të dy burrave, drejtuesi i makinës ka nxjerrë armën dhe ka qëlluar me një të shtënë në drejtim të viktimës, duke e goditur në këmbë, përpara se të hipte në automjet dhe të zhdukej në drejtim të panjohur.

Burimi : in.gr