Historia e pabesueshme: “E lash nënën time të digjet, më duhej të zgjidhja se ke do të shpëtoja”

1446

Greqi / Histori qe permban dileme te tmerrshme dhe te pandigjuar ndonjehere.

Një histori nga njerez te goditur nga zjarri qe ka shokuar mbare shoqerine dhe ka ngrire gjakun u ndigjua  nga z. Thanasis Moraitis, i cili jeton gati 50 vjet në Mati. Z. Moraitis shkoi të njohë nënën e tij të djegur në zjarr. Ai shkoi për te dhënë AND per identifikim…

Gjithçka u bë në një minutë, nuk kisha asnjë zgjedhje. Nëna ime nuk ishte në gjendje të lëvizë, ajo ishte 90 vjeçe “, tha z. Moraitis, dhe vazhdon:” E lash nënën time të digjet “… Siç e përshkroi ai, ai dhe familja e tij shkuan në Kokkino Limanaki dhe qëndruan dy orë e gjysmë në det përpara se të merreshin nga një individ privat. Pak kohë më parë erdhi një burrë, i cili pa nënën e tij 90-vjecare qe po digjej para syve të tij. Ky njeri kishte qenë duke pushuar me gruan e tij, djalin 19-vjeçar dhe nënën 90-vjeçare. Kuptuan zjarrin shume vone . Kur ata e kuptuan se zjarri në fakt ishte pranë tyre. U përpoq t’i vinte të gjithë së bashku në makinë për t’u larguar, zjarri i kishte rrethuar ata …Ai u përpoq që të nxirrte nënën e tij nga makina, ai vete  u dogj, mori djegie, duke u përpjekur ta tërhiqte. Pa se nuk mund ta bënte atë, nëna e tij nuk mund të ecë, nuk mund të vrapojë me te, por siç na tha: “Unë nuk munda të thoja asgjë të mire, as adio, po largohesha dhe po shikoja djegien e saj”.

Kjo histori e tij mahnitëse u publikua  nga gazetarja greke Eleni Lazarou ne gazeten “TA NEA”

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: