Irak: Sulmi në një bazë ushtarake amerikane, katër të plagosur

296

Pothuajse të gjitha trupat amerikane janë tërhequr nga baza ushtarake amerikane në Balad pas përshkallëzimit midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, sipas burimeve ushtarake Irakiane të cituara nga agjensia e lajmeve franceze.

Shtatë predha ranë sot në bazën ajrore Balad të Irakut, ku janë vendosur forcat amerikane dhe katër ushtarë irakenë u plagosën në sulm, thanë dy burime ushtarake për agjencinë e lajmeve Reuters. Burime ushtarake thanë që predha ra në korridorin e bazës brenda bazës, e cila ndodhet 80 km në veri të Bagdadit.

Sipas Agjensisë Franceze, e cila përmendi gjithashtu burime ushtarake të Irakut për lëshimin e katër raketave kundër bazës, duke plagosur katër ushtarë irakenë, pothuajse të gjitha trupat amerikane të vendosura në bazë janë tërhequr nga baza. në Shtetet e Bashkuara dhe Irani.