Kinë,18 të vrarë nga rënia e vinçit

Bota Lajme

vinci ne focus -2Autoritetet thanë se, sipas Sky News, se aksidenti ka ndodhur të mërkurën herët në mëngjes në Dongguan, një zonë industriale në provincën Guangdong. Më shumë se 200 zjarrfikës janë në kërkim të atyre që ende janë varrosur nën rrënojat e një sipërfaqe prej rreth 200 metra katrorë. Katërmbëdhjetë persona u shpëtuan dhe u dërguan në spital. Ndërtesat në të cilat vinç gjigant ra ishin konviktet për ata që kanë punuar në këtë projekt. Një hetim fillestar tregoi se vinç u rrëzua për shkak të erërave të forta gjatë një stuhie.