Më shumë se 1,000 padi kundër Merkelit për tradhëti…

1216

Përkrahësit e AfD-së ankohen se kancelaria konservatore i hapi dyert e Gjermanisë në mënyrë të pakontrolluar në më shumë se një milion refugjatë në vitin 2015 dhe 2016.

Më shumë se një mijë akuza për tradhëti janë paraqitur kundër kancelares gjermane Angela Merkel pas krizës së refugjatëve të vitit 2015 nga mbështetësit e Alternativës gjermane të ekstremit të djathtë në AfD (AFD), raporton një gazetë rajonale gjermane e cituar sot.

“Të gjitha akuzat kundër Kancelarit janë konsideruar të pabazuara,” tha Frauke Keller, një zëdhënës i Prokurorisë Federale të Karlsruhe, duke folur për Mannheimer Morgen. Përkrahësit e AfD-së ankohen se kancelaria konservatore hapi dyert e Gjermanisë në mënyrë të pakontrolluar në më shumë se një milion refugjatë në vitin 2015 dhe 2016. Të martën e kaluar, gjatë një tubimi zgjedhor Berlin-Wolfen në Gjermaninë Lindore, Merkel u përball me reagimin e fortë të mbështetësve të AfD që e quanin “ik! ik! “.

Ky qytet konsiderohet si një bastion i partisë populiste, kundër emigrantëve, e cila vitin e kaluar fitoi 31.9% të votave në zgjedhjet rajonale. AfD, e krijuar në 2013 si një parti anti-evropiane, duket se fiton 8 deri 9 përqind të votave për zgjedhjet parlamentare të shtatorit.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: