Mediat greke ‘syrin’ nga Shqipëria/ Tribuna.gr: Nesër në Shqipëri, një ish-ministër do gjykohet për kartel droge

571

Të mërkurën, fillon gjykimi i ish-Ministrit të Brendshëm, Shimir Tahiri, akuzohet për përfshirje në një kartel droge, thekson Tribuna.gr

Me një ish-ministër në gjyq për trafikun e drogës dhe liderin e opozitës të dyshuar për pastrim parash, Shqipëria pretendon të luftojë kundër korrupsionit, duke kërcënuar shpresat e saj për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. por nga ana tjetër qeveria në Shqipëri këmbëngul se ka luftuar kundër krimit të organizuar.

Shqipëria, një vend anëtar i NATO-s, është nën presion të fortë nga Brukseli për të luftuar krimin. Megjithëse autoritetet evropiane kanë njohur përpjekje të rëndësishme pozitive, mbetet shumë për t’u bërë.

Fillon gjyqi i ish-ministrit të Brendshëm

Të mërkurën, ish-ministri i Edi Ramë, Sajmir Tahiri, akuzohet për trafikim droge në Shqipëri.

Deri në fund të vitit 2017, ish Ministri i Brendshëm i Shqipërisë u dyshua për përfshirje në një kartel të drogës pasi kushëriri i tij, një tregtar droge, u arrestua në Itali.

Edi Rama mbrojti ish-ministrin e tij.

Avokati i Tahirit akuzoi prokurorët për mungesë të të dhënave dhe për ta sjellë atë në gjyq për arsye politike.

Zemërimi i opozitës

Për opozitën shqiptare, Tahiri është një tjetër provë se qeveria Rama është e përfshirë në drogë. Opozita akuzon qeverinë, Eddie Rama, për fitimin e zgjedhjeve kombëtare të 2017 duke blerë votues të drogës. Në muajt e fundit, mbështetësit e opozitës kanë demonstruar me forcë, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë.