Merkel blen kohë në krizën qeveritare mbi azilin

804

Kancelarja gjermane Angela Merkel po përballet me një tjetër ditë te vështirë në vazhdim me aleatin e saj Horst Seehofer, Ministri i Brendshëm dhe lider i Unionit Kristian Social (CSU), i bavarez motra-palë konservatore Bashkimi Demokratik saj Kristian (CDU).

Grindja është përqëndruar në një plan të reformës në sistemin e azilit, ku Seehofer dëshiron për ta zbatuar në Gjermani, nga ku do të shohin emigrantët të cilët tashmë janë të regjistruara në një vend tjetër të Bashkimit Evropian dhe nuk duhet te kene te drejte te kalojne kufirin gjerman. Gjatë fundjavës, Merkel arriti një fitore të vogël duke menaxhuar kete problem te azilit për te rene dakord me Seehofer për të pritur për një samit evropian, të planifikuar për në fund të muajit, në mënyrë që një bllok të gjerë reformë të re për azil mund të bien dakord.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: