Merkel – Putin: Është koha për paqe në Libi

292

Presidenti rus Vladimir Putin, duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Kancelaren gjermane Angela Merkel në Moskë të Shtunën, tha se ishte koha që bisedimet e paqes mbi Libinë të zhvillohen në Berlin, pasi ishte e rëndësishme për Berlin.

Turqia dhe Rusia këtë javë u bënë thirrje palëve ndërluftuese në Libi të shpallnin armëpushim sot të Dielën, pasi fraksionet ndërluftuese u përfshinë në përleshje dhe sulme ajrore që po shkakton një përfshirje dhe shqetësim në rritje.

Kancelari gjerman tha në të njëjtën konferencë për shtyp se Gjermania planifikon së shpejti të fillojë dërgimin e ftesave në bisedimet e paqes në Libi. “Shpresojmë që përpjekjet e përbashkëta të Rusisë dhe Turqisë do të çojnë në sukses dhe së shpejti do të dërgojmë ftesa në një konferencë në Berlin,” tha Angela Merkel.