Moti në Greqi: Buletini i Përkeqësimit Emergjent. Ulje temperaturës, shi dhe stuhi. Ja ku do të godasë moti i keq

265

Moti ndryshon me shpejtësi nga nesër e diel deri të hënën. Shërbimi Kombëtar Meteorologjike lëshoi ​​buletinin emergjent të përkeqësimit dhe priten reshje shiu e stuhi, ndërsa nuk përjashtohet edhe breshri.

Më konkretisht, moti do të shfaqë përkeqësim të përkohshëm nga mesdita e ditës së diel, 17 prill deri të hënën, 18 prill, me karakteristika kryesore reshje të dendura lokale shiu dhe bubullima, të cilat mund të shoqërohen me breshër, në vendin perëndimor, qendror dhe verior dhe rënia e dukshme e temperaturës.

Më specifikisht:

Të dielën (17-04-2022) vende-vende do të ketë reshje të dendura shiu dhe bubullima:

a) nga orët para mesditës në Peloponez, në Sterenë qendrore dhe lindore (përfshirë Atikën në orët e mesditës dhe pasdites), Evia, Thesali dhe Sporada
b) nga mesdita në Maqedoni dhe Traki dhe
c) nga mbrëmja në ishujt e Egjeut verior dhe lindor.

Të hënën (18-04-2022):

1) Në vende do të ketë reshje të dendura shiu dhe stuhi:

a) nga mëngjesi deri në pasdite ishujt e Jonit (përveç Korfuzit)
b) deri në orët e mëngjesit në Sterenë qendrore dhe lindore, Thesali, Evia, Sporada dhe Maqedoni.
c) deri në mesditë në Traki dhe në ishujt e Egjeut verior dhe lindor; dhe
d) deri në pasdite në Peloponez.

2) Temperatura do të ulet ndjeshëm me 8 deri në 10 gradë Celsius në vendin qendror dhe verior.




Këtë e pëlqejnë %d blogues: