Roma paralajmëron Gjermaninë të mos i kthejë emigrantët në Itali

714

Italia ka paralajmëruar Gjermaninë të mos i kthejë emigrantët në Itali. Raportet thonë se shteti gjerman i Bavarisë po përgatitet të dërgojë azilkërkuesit në Itali, duke këmbëngulur që rastet të përpunohen në pikën e hyrjes.

Agjencia gjermane e lajmeve DPA ka mësuar se autoritetet në shtetin jugor gjerman të Bavarisë po planifikonin të nisnin deportimin e grupeve të mëdha të emigrantëve në Itali. Sipas Rregullores së Bashkimit Europian të Dublinit, rastet e azilkërkuesve duhet të përpunohen në pikën e tyre të hyrjes në bllokun 28-vendesh. Si shtet kufitar gjerman, Bavaria është një pikë hyrjeje në Gjermani nga vende të tjera evropiane. Agjencia DPA tha se ishte e paqartë nëse autoritetet gjermane në Bavari do të vazhdonin me dëbimet mes tensioneve në rritje me Romën lidhur me çështjen e emigrantëve. Fluturimet normalisht duhet të shoqërohen nga oficerë të policisë federale dhe prandaj duhet të koordinohen me Berlinin.

Qëndrimi i vijës së ashpër mbi imigracionin

Qeveria rajonale bavareze, e mbështetur nga ministri i brendshëm federal Horst Seehofer, ka marrë një qëndrim të ashpër mbi imigracionin, duke këmbëngulur se emigrantët duhet të kthehen në pikën e tyre të hyrjes në BE. Seehofer shkaktoi një grindje të madhe në koalicionin qeverisës gjigant të Gjermanisë, madje duke tërhequr kritika nga aleanca konservatore, përfshirë edhe nga kancelarja Angela Merkel.

Në Twitter, Ministri i Brendshëm populist italian i ekstremit të djathtë Matteo Salvini paralajmëroi Berlinin dhe Brukselin të dielën se “fluturime të paautorizuara të kartës” nuk do të lejoheshin në vend.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: