Tërmet 6.3 ballë në Alaska

termeti ne focus-1Tërmeti ndodhi 64 km në jug të malit Rintaout, i cili është një vullkan aktiv në Alaska. Tërmeti me magnitudë 6.3 ballë tronditi një zonë të gjerë të jugut qendror të Alaskës, përfshirë këtu edhe Anchorage, njoftoi sot Instituti Amerikan i Gjeofizikës (USGS). Tërmeti ndodhi 64 km në jug të malit Rintaout, që është një vullkan aktiv në Alaskë, dhe 225 kilometra në jugperëndim të Anchorage, i cili është qyteti më i madh i shtetit, dhe u ndje 241 kilometra nga epiqendra…