Tërmet në Itali, dridhet Roma

Rajoni

termeti ne itali

Një tjetër tërmet tronditi Italinë qendrore. Madhësia ishte 5.4 ballë dhe epiqendra ishte vendosur në Luginën Nera, në zonën në mes të Perugia dhe Macerata.

Qyteti më i afërt është Castelsantangelo. Njoftimi është bërë nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe vullkanologjisë (INGV). Disa ekipet e shpëtimit kanë nisur në drejtim të disa pjesë të komunave në epicentral që janë të izoluar. Tërmeti u ndje fuqishëm edhe në Romë. Tërmeti u ndje edhe në katet më të ulëta të shtëpive.

Edhe frikë në Romë, njerëzit në rrugë.

Tërmeti i fuqishëm është ndjerë në të gjitha ingranazhet, zonat e prekura nga tërmeti dell’Ascolano në Ancona, Fabriano dhe Pesaro. Shumë njerëz janë të frikësuar nga shtëpia. Shumë thirrjet për zjarrfikësve. Nuk ka fjalë ende nëse ka pasur dëme.