Tërmeti 6.1 Rihter shkund Ekuadorin (Video)

Bota

Një tërmet me magnitudë 6.1 goditi Ekuadorin të enjten, njoftoi Instituti i Gjeofizikës, pa viktima, megjithëse pati disa dëme materiale në portin e Guayaquil, pranë epiqendrës.

Tërmeti është “ndjerë në shkallë kombëtare”, tha agjencia.

Ai u regjistrua sot në orën 17:30 me orën lokale ( në orën 12:30 me orën në Shqipëri) dhe epiqendra e tij ndodhej 13 kilometra nga fshati Simon Bolivar, në periferi të Guayaquil, një port i madh dhe kryeqyteti financiar i vendit.