Tragjedi në Greqi: Vazhdojnë kërkimet për të gjetur mbi 30 emigrantë të zhdukur pas fundosjes së varkës

Greqi

Kërkimet, 38 milje detare në jug të Rodosit, për të gjetur ndonjë person të zhdukur, pas fundosjes së një varke me një numër të panjohur emigrantësh, deri më tani kanë mbetur pa rezultat.

Deri më tani, 29 persona, të gjithë burra, janë shpëtuar të gjallë, dy janë transportuar me një helikopter super puma në Karpathos dhe 27 nga një cisternë greke në Kos.

Emigrantët raportuan se varka kishte gjithsej rreth 60 deri në 80 persona në bord. Në zonën detare ku ndodhi ngjarja po operojnë dy varka shpëtimi të rojes bregdetare, një anije e marinës, tre anije lundruese dhe një helikopter super puma.

Qendra e Përbashkët e Kërkimit dhe Shpëtimit të Gardës Bregdetare ka kontroll dhe juridiksion të plotë mbi incidentin, dhe anijet aty pranë nuk po u përgjigjen udhëzimeve nga dy prerëse turke që kanë mbërritur në afërsi të vendit të incidentit.

Sipas informacioneve, emigrantët që ndodheshin në skaf ishin nisur dy ditë më parë nga Antalia e Turqisë, me destinacion Italinë, kur skafi u përfshi në telashe mbrëmë. Nga të shpëtuarit, një numër i vogël emigrantësh kishin veshur jelek shpëtimi, ndërsa pjesa tjetër jo.