Tragjedi në Spanjë: Përmbyset varka, njëmbëdhjetë emigrantë të zhdukur

357

Njëmbëdhjetë emigrantë janë zhdukur hapur nga arkipelagu spanjoll i Ishujve Kanarie, sipas dëshmive të emigrantëve të tjerë në të njëjtën varkë, njoftoi sot rojet bregdetare spanjolle.

Njëzet e tetë emigrantë nga Magrebi” u shpëtuan sot rreth orës 05:00 në mëngjes një varkë në lindje të ishullit Lanzarote, “tha një zëdhënës i rojes bregdetare.

“Sipas dëshmive të tyre, ishin 39 kur ata u nisën me varkën e vogël, një fakt i cili e çoi rojen bregdetare të fillonte hetimet në këtë zonë jashtë Afrikës veriperëndimore. 28 të shpëtuarit janë dy gra, dy të mitur dhe 24 burra. Një i mitur dhe tre burra u dërguan në spital me hipotermi.

Ardhjet e emigrantëve në Kanarinë, pas një udhëtimi veçanërisht të rrezikshëm, janë rritur ndjeshëm që nga fundi i vitit 2019.

Në vitin 2020, një vit i arritjeve rekord që nga viti 2006, ku 23,023 emigrantë mbërritën në Ishujt Kanarie, tetë herë më shumë se një vit më parë, sipas Ministrisë së Brendshme spanjolle.

Që atëherë, fluksi i mbërritjeve nuk ka rënë. Nga 1 janari deri më 15 gusht, 8,222 emigrantë mbërritën në arkipelag, dyfishi i numrit në të njëjtën periudhë në vitin 2020.

Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, të paktën 428 njerëz vdiqën gjatë udhëtimit nga 1 janari deri më 20 gusht, 102 më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Nga ana e saj, OJQ -ja spanjolle Caminando Fronteras deklaron se të paktën 1,851 njerëz humbën jetën vitin e kaluar duke u përpjekur për të bërë këtë kalim.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: