Tragjedia: Përmbyset autobuzi , humbasin jetën 29 turistë

450

Të paktën 29 shtetas gjermanë ,11 burra dhe 18 gra gjetën vdekjen gjatë një aksidenti dje të mërkurën, kur autobusi i tyre u përmbys në ishullin Madeira në Portugali.

 Tre të tjerë iu nënshtruan procedurave kirurgjikale.Në autobus udhëtonin  55 turistë, një udhërrëfyes dhe shofer kur ndodhi incidenti tragjik, në komunitetin Santa Cruz, në lindje të Funchalit, kryeqytetit të arkipelagut. Presidenti portugez Marcelo Hemellu de Souza njoftoi se të gjithë viktimat kishin shtetësi gjermane, ndërsa  Ministria e Jashtme gjermane njoftoi më parë në Twitter se “disa nga viktimat” ishin gjermanë.

Autobusi i bardhë doli nga rruga, u përmbys dhe përfundoi duke u shtrirë në anën e një shtëpie në një kodër. Qeveria lokale në Madeira shpalli një zi tre-ditor.

Kryeministri portugez Antonio Costa njoftoi se ai ka kontaktuar kancelaren Angela Merkel për të shprehur ngushëllimet e saj.

Archipelago është rreth 500 kilometra nga brigjet e Marokut. Dy ishujt më të mëdhenj të ishullit, Madeira dhe Santos, mirëpritën më shumë se 1.3 milion vizitorë të huaj në vitin 2017, kryesisht britanikët (28.6%) dhe gjermanët (27.6%), sipas shifrave nga agjencia turistike Madeira. Pika e lëvizjes turistike në verë, por edhe Java e Shenjtë dhe Pashkët Katolike tërheq shumë vizitorë.