Tsavousoglou kërcënon Greqinë dhe Qipron: “Do të paguani një çmim shumë të rëndë”

117

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşololulu ka nisur një ofensivë të re kundër Greqisë dhe Qipros në mbështetje të organizatave terroriste, raporton gazeta Tribune.gr.

Ai kërcënoi fjalë për fjalë se “kush luan me këto çështje, mund të paguajë një çmim shumë të rëndë”.

Ai fillimisht u kthye kundër Qipros, duke thënë se ajo kishte dhënë leje për të operuar një zyrë për kurdët në Sirinë veriore, për të cilën Turqia pretendon se ka lidhje me PKK.

Kjo është një organizatë terroriste. Ata i lejojnë të hapin një zyrë atje”, tha ministri i Jashtëm turk, duke shtuar: “Nëse Turqia apo turqit qipriotë sulmohen, ata do të paguajnë një çmim shumë të rëndë. Mos luani me zjarrin”. Sa i përket Greqisë, ai e akuzoi atë për mbështetjen e organizatave që Ankaraja i konsideron terroriste, si PKK-ja, dhe për mbështetjen dhe mirëpritjen e anëtarëve të organizatës së Fethullah Gulen, duke i lejuar ata të udhëtojnë ose të qëndrojnë në vend.

Ai madje tha se “terroristët e kësaj organizate janë trajnuar dhe kanë kryer sulme në Turqi”. Madje, për t’i dhënë edhe më shumë intensitet akuzave të tij, Tsavousoglou u shpreh: “Dallimet që kemi për çështje të ndryshme janë të ndryshme nga terrorizmi. Kjo është një çështje sigurie. Kushdo që luan me ta mund të paguajë një çmim shumë të rëndë”, theksoi ai.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: