Tsunami në Indonesi: Rritet numri i viktimave në 832 të vdekur

Bota

Numri i vdekjeve nga tërmeti dhe cunami në ishullin Sulawesi të Indonezisë është rritur në të paktën 832, njoftoi agjencia indoneziane për menaxhimin e katastrofave, e cila tani thotë se zona e prekur është më e madhe se ajo që fillimisht besonte. Shumë njerëz besohet të jenë të bllokuar në mbeturinat e ndërtesave që u rrëzuan nga tërmeti 7.5 që ndodhi të premten dhe pastaj shkaktoi një cunami me valë që arrinin edhe gjashtë metra, zëdhënësi i Suetop Puurou Nugrocho shtoi në një konferencë shtypi që ai dha.

Qindra njerëz u mblodhën për një festival në plazh në qytet, ku dallga e ujit përfshiu gjithçka duke sjellur vdekjen e dhjetra e qindra njerëzve. Sot, presidenti i vendit, Jozo Uiddonto, pritet të vizitojë strehëzat ku janë transferuar viktimat, sipas zëvendëskryetarit të vendit, Dushuff Kala, raporti i të vdekurve mund të arrijë në mijëra.

Zëdhënësi i BNPB Sutoppo Nugrocho tha në një konferencë shtypi në Xhakarta se dëmi ishte “më i gjerë sa besohej” dhe se mijëra shtëpi, spitale, qendra tregtare dhe hotele kishin rënë. “Tsunami ka marrë makinat, trungjet e pemëve, shtëpitë,  gjithçka në prag të saj”, ka përshkruar oficeri.