Zëmërimi i Ankarasë në SHBA për të transferimin e Ambasadës e SHBA në Jeruzalem

922

Një zjarr i ri nisi Turqia kundër Uashingtonit me rastin e transferimit të Ambasadës së SHBA në Jeruzalem majin e ardhshëm. Ministria e jashtme turke argumenton se vendimi i Qeverisë Tramp përbuz vendimin e Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OIC) dhe tregon se SHBA këmbëngul për dëmtimin e paqes.

Në një deklaratë Erdogan e quan “shumë shqetësuese” vendimin, i cili, thotë ai, “tregon këmbënguljen (e qeverisë amerikane) për shkatërrimin e kushteve për paqe”.

Departamenti i Shtetit njoftoi dje se do të hapë një ambasadë në Jeruzalem në maj për të përkuar me shtatëdhjetë vjetorin e krijimit të Izraelit. Ambasada do të vendoset përkohësisht në ndërtesën ku shërbimet konsullore janë vendosur në Jeruzalem derisa të kalojë në një ndërtesë të ndryshme deri në fund të vitit 2019.

Në dhjetor te 2017, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kishte pritur në samit më shumë se 50 vendeve të OIC në Stamboll, gjatë të cilit udhëheqësit muslimanë dënuan vendimin e SH.B.A.-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: