Zemra: Shtatë këshilla për ata që udhëtojnë me makinë

Shendeti

“Mbani në rrugë zakonet e shëndetshme që ndiqni në shtëpi” theksojnë dy profesorë të Kardiologjisë nga SHBA-të që studiuan gjithçka që mund të na prishë pushimet.
Udhëtimi – jo vetëm jashtë vendit, por edhe brenda kufijve tanë – është pjesë e kulturës sonë, pasi vendi ynë pret shumë surpriza të këndshme, bukuri natyrore dhe mikpritje të ngrohtë për vizitorët e tij. Dhe ishujt mund të jenë destinacioni i fundit në verë, por ka shumë që preferojnë t’i kalojnë ditët e pushimit të qetë në shtëpi në fshat.

Por ata që po planifikojnë një udhëtim me makinë, është e rëndësishme të marrin disa masa paraprake – duke ndjekur këshilla të dobishme edhe për çështje që duken të vogla, por nuk janë asgjë tjetër, si për shembull ndalesat ose ushqimi – në mënyrë që të mbrohen nga të papriturat. Në fakt, këshilla vjen nga dy profesorë të Kardiologjisë nga SHBA, të cilët pas studimit të të dhënave kanë nxjerrë një njoftim përkatës për shtyp me vulën e Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA).

Çelësi është të mbani sa më shumë që të jetë e mundur zakonet e shëndetshme që ndiqni në shtëpi në rrugën tuaj,” thekson Dr. Ian Neeland, profesor i asociuar i kardiologjisë parandaluese në Universitetin Case Western Reserve në Cleveland.

Ka të bëjë me planifikimin”, shton Dr. Puja Mehta, profesor i asociuar i Kardiologjisë Parandaluese në Universitetin Emory në Atlanta. Shkaku; “Është një proces i këndshëm dhe na shpëton nga shumë stres gjatë rrugës”, shpjegon eksperti.

Më pas të dy i shkruajnë një nga një shtatë zakonet e mira që duhen respektuar kur udhëtoni me makinë, duke i uruar të gjithëve “udhëtim të mbarë!”.

1. “Çelësi” është hidratimi i mirë
Hidratimi i mirë duhet të jetë një rregull i pacenueshëm. Mbani me vete në makinë shishe uji dhe një ftohës portativ, në mënyrë që të qëndrojnë të freskët edhe kur janë jashtë… cikadat po fluturojnë. Në këtë mënyrë nuk do të ndaloni së bleri pije të gazuara dhe pije të tjera që shtojnë sheqer shtesë në trup.

2. Ndalo çdo dy orë
Fakti që gjatë udhëtimit me makinë udhëtarët janë ulur nuk do të thotë se trupi nuk lodhet. Dhe kjo pasi palëvizshmëria e gjatë në makinë e vështirëson qarkullimin e mirë të gjakut. Në dritën e kësaj, do të ishte një ide e mirë të ndaloni të paktën çdo dy orë për t’u ngritur dhe për të ecur pak.

Ky rekomandim është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ata me rrezik të shtuar të mpiksjes së gjakut. Kujtohet se mpiksja e gjakut është e rrezikshme, sepse mund të çojë në atak në zemër, goditje në tru apo probleme të tjera serioze. Kategoria e grupeve vulnerabël përfshin, ndër të tjera, duhanpirësit, njerëzit obezë, gratë shtatzëna, gratë që marrin pilula kontraceptive dhe gjithashtu ata që vuajnë nga diabeti dhe/ose fibrilacioni atrial.

Ata që vuajnë nga probleme ortopedike, si dhimbja e shpinës, gjithashtu kanë nevojë për pushime të rregullta kur udhëtojnë me makinë. Këta pacientë duhet të kujdesen gjithashtu për të mbështetur pjesën e poshtme të shpinës kur janë ulur – p.sh. duke vendosur një jastëk.

3. Mburoja në diell
Dielli jo vetëm që… digjet në plazh, ai depërton edhe në xhamat e makinës. Kjo është edhe arsyeja pse në udhëtim nuk duhet të harroni të mbani krem ​​kundër diellit si dhe syze dielli. Kjo vlen për të gjithë pasagjerët, përfshirë fëmijët.

4. Si të ruani ilaçet
Kur planifikoni udhëtimin, është e domosdoshme që të mos harroni të përfshini medikamentet tuaja në listën e “gjërave për të paketuar”, duke pasur parasysh që duhet të vlerësoni sasitë e mjaftueshme.

Por është po aq e rëndësishme të siguroheni që t’i ruani në vendin e duhur, pasi temperaturat e larta mund t’i prishin dhe të humbasin efektivitetin e tyre. Një mundësi e tillë mbart rreziqe.

Prandaj, ndarja e bagazhit është më e keqja për ilaçet, pasi atje zakonisht temperatura është e ngritur. Është më mirë t’i keni me vete, në kabinën e pasagjerëve. Në këtë mënyrë ato do të mbahen më të freskëta dhe gjithashtu do të keni akses të menjëhershëm në to.

Theksohet se një “kurth” është fakti që ndryshimi zakonisht nuk mund të zbulohet me sy të lirë, prandaj nuk është gjithmonë e lehtë për pacientin të kuptojë duke parë pilulën, shurupin ose tretësirën injektuese nëse është prekur nga nxehtesia.

5. Mos i injoroni simptomat serioze
Nëse keni një simptomë ose problem serioz gjatë udhëtimit tuaj, është e rëndësishme që ta kontrolloni menjëherë dhe të mos prisni derisa të arrini destinacionin tuaj. Ndaloni makinën në një vend të sigurt dhe telefononi mjekun tuaj ose një ambulancë. Përndryshe, shkoni në spitalin ose qendrën shëndetësore më të afërt.

6. Pushimi të çon në një udhëtim të sigurt
Gjumi i mirë është një parakusht për një udhëtim të mirë dhe të sigurt. Asnjëherë mos vozitni kur ndiheni të lodhur ose kur sytë po ju mbyllen. Nëse udhëtimi me makinë është i gjatë dhe i mundshëm, vozitni me radhë me një person tjetër. Dhe patjetër bëni një ndalesë gjatë natës në mënyrë që të dy të bëni një gjumë të mirë. Duhen të paktën 7 orë gjumë çdo natë për të pushuar trupin.

7. Kushtojini vëmendje menusë…
Ushqimi i mirë vlen edhe për udhëtimet. Stacionet në autostrada janë plot me të gjitha llojet e ushqimeve të padëshiruara dhe ushqimeve të shijshme, të cilat përmbajnë shumë yndyrë, kripë dhe sheqer. Të hash diçka të pashëndetshme një herë nuk do t’ju dëmtojë. Megjithatë, ngrënia e ëmbëlsirave me djathë, biskotave dhe çokollatave gjatë gjithë udhëtimit nuk është zgjidhje.

Dy pedagogët e Kardiologjisë këmbëngulin se pika “kyçe” është planifikimi. Dhe në këtë kontekst ata rekomandojnë që të planifikoni të keni ushqim të shëndetshëm në makinë, si fruta, sanduiçe (pa salcë dhe shumë mish) dhe arra.

Studimi
Megjithatë, një studim i kohëve të fundit theksoi grekët si shoferët më të disiplinuar kur planifikojnë të udhëtojnë, me organizimin dhe planifikimin që janë dy aleatët e tyre më të rëndësishëm.

Më konkretisht dhe sipas të dhënave nga kompania kërkimore Ipsos që kreu sondazhin (2020) midis 11 shteteve në Evropë, 94% e shoferëve grekë planifikojnë një udhëtim më të gjatë se tre orë kur mendojnë se janë më pak të lodhur. Vlen të theksohet se përqindja përkatëse për suedezët dhe italianët zbret në 87%, për francezët në 83% dhe për gjermanët në 82%.