Category: Emigracioni

Në Mesdhe: Mbi 1.150 emigrantë të vdekur në një vit, 519 të vdekur që nga fillimi I vitit 2019

Një vit pasi Italia njoftoi se po i mbyllte portet e saj për anijet humanitare të shpëtimit, të paktën 1,151 burra, gra dhe fëmijë janë raportuar të vdekur,...

11.649 shqiptarë mbeten “dyerve” të Europës, 8% më shumë se një vit më parë

Azilkërkuesit nga Shqipëria vijojnë të trokasin në dyert e vendeve të Bashkimit Europian. Të dhënat më të fundit të zyrës europiane për mbështetjen e...

Marrëveshja me Frontex hyn nesër në fuqi, BE: Shqipëria, vendi i parë jo anëtar me një marrëveshje të tillë

ATSH/- Marrëveshja për menaxhimin e përbashkët të kufirit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian hyn në fuqi nesër. Këshilli i Bashkimit Europian njoftoi hyrjen...

A është e gatshme Shqipëria për refugjatët që vijnë nga Greqia ?

A ka ndonjë transparencë dhe një strategji për të përballuar këtë situatë ? Shqipëria është një nga vendet më të varfëra në Evropë dhe me një qeveri...

Greqi / 40 shqiptar të zhdukur…31 të identifukuar (lista dhe foto)

Duhet të jepet alarm, po nga kush, nga shteti shqiptar që ka vdekur prej kohësh, nga ky shtet që struket dhe as duket kur bëhet fjalë për mbrojtje të jetës së...

Shqiptarë dhe adoleshentë të zhdukur në Greqi, asnjë hetim nga shteti shqiptar. (Lista)

Emigrimi një kafshatë që nuk përtypet…shqiptarë që emigruan përfshi edhe fëmijë adoleshentë provuan rrugën e kurbetit për një jetë më të mirë, që...

Rrugë të reja, dhunë dhe vdekje. Situata në itinerarin e refugjatëve të Ballkanit

Për refugjatët, që duan të shkojnë në Evropën Qendrore nga Greqia, po bëhet gjithnjë e më vështirë. Ata flasin për dhunë policore e arrestime arbitrare....

Nënshtetësia greke, 5 ndryshimet që prekin emigrantët shqiptarë

Ligjit i  ri për nënshtetësinë  greke  ( Ligji 4604/2019 mbi proçedura e natyralizimit-politografisi)  tashmë është votuar në parlamentin grek dhe është...

Shteti shqiptar akordon pension 5 euro familjes së viktimës me 5 fëmijë, qe u gjet i vdekur në burgun e Greqisë

Një ngjarrje që ka nddhur shkurtin e 2018, një ngjarrje që tregon me të vertetë fytyrën e pamëshirshme te shtetit shqiptar përball fatkeqësive që ndodhin në...

Gjermani / 2,000 sulme raciste ndaj emigrantëve dhe refugjatëve në 2018

Numri i sulmeve ndaj emigrantëve dhe refugjatëve kanë një rënie të lehtë për vitin 2018. Autoritetet gjermane raportojnë se 2,000 sulme janë të motivuara...