Category: Greqi

Reagon Kisha : Ne nuk e pranojmë termin Maqedoni

Udhëheqja e Kishës vendosi të ndërhyjë haptazi në çështjet politike të vendit, ku deklaron se është e prerë për çështjet kombëtare, duhet të jetë...

Selanik: Takimi sekret mes Kotzias dhe Dimitrov

Takimi i ministrit të jashtëm grek Nikos Kotzias me homologun e tij maqedonas, Nikola Dimitrov, mbi zhvillimet në çështjen e emrit të vendit fqinj, u përfundua....

Ministri i Mbrojtjes se Greqise: Ne nuk e caktojmë termin “Maqedoni”, as “e re”, as “e lartë”

“Nëse nuk pajtohemi me propozimin për emrin, ne do të bëjmë thirrje për një Këshill të Kryetarëve të Shtetit” Maqedonia është një greke, siç e...

Greqi :18,500 gra në prostitutë, vlerësimi 600 milionë euro në vit

Sipas profesorit të sociologjisë në Panteo, Gregory Lazo, në 12,000 gra numërohen në basenin e Attikës dhe 18,500 në gjithë Greqinë. Nga ana tjetër, rastet...

Emri Maqedonia, Kotzias : Me emrin Sllavomaqedonas nuk e duan shqiptarët

Kështu është shprehu Ministri i Jashtëm i Greqisë z.Nikos Kotzias sot në mbrëmje në një intervistë për televizionin Antena. Më pas ai deklaroi se Greqia...

Pezullohet dhenia e azilit për pilotin turk

Gjykata Administrative e Apelit e pranoi kërkesën e Ministrisë së Imigracionit për të lëshuar një urdhër të përkohshëm, duke ngrirë menjëherë azilin për...

Tsipras: Ne kemi një dritare për zgjidhje

Tsipras: Ne kemi një dritare për zgjidhje, ditet e ardhshme do të tregojnë nëse është e mundur të ndërmerren hapa në emër të Maqedonise.  të punojmë në...

Mesazhet e Athinës; Politikanët flasin për fqinjët ditën e festës fetare

Dita e Epifanisë ose e Ujit të Bekuar ka qenë e mbushur me mesazhet politike për unitet, optimizëm dhe vendosmëri të udhëheqësve të vendit që kanë marrë...

Organizata Ndërkombëtare e Migracionit: Në 2017, arritën në Greqi 29,595 refugjatë.

Në vitin 2016 kjo shifër ishte 173,614. Organizata Ndërkombëtare për Migracionin njoftoi se në vitin 2017 171.635 njerëz hynë në Evropë nga deti, më pak se...

UNHCR:Në Greqi mbi 40 % e të sapolindurve janë refugjatë sirianë

Sipas UNHCR, mbi 40 për qind e atyre që arritën në Greqi në det në vitin 2017 ishin refugjatë sirianë që iknin nga lufta, pasuar nga shtetasit irakianë dhe...