Category: Greqi

Termet me forcë 5 Rihter në Zakynthos

Një vibracion i tërmetit me 5 Rihter, sipas Institutit Euro-Mesdhetar, u zhvillua vetëm disa minuta më parë në Zakynthos. Sipas provave të para, tërmeti u...

Presidenti Pavlopoulos : Mesazhe të menjëhershme në Turqi dhe Shkup

Presidenti i Republikës, i hipur mbi nje tank nga Janina me rastin e 105 –vjetorit te çlirimit nga turqit ka deklaruar sot se: “Ne jemi njerëzit e paqes dhe...

Athinë: Qëllohet me armë një grua shqiptare në shtëpinë e saj

Pasditen e të martës dy burra janë futur brenda në shtëpi dhe kanë hapur zjarr kundër një gruaje 40-vjeçare me kombësi shqiptare, e cila ka dalë në rrugë...

Në Janinë takimi i shefit të EL.AS. me kreun e ri të Policisë Shqiptare

Diten e martë në Janinë është bërë një takim ceremonie për njohjen e Shefit të Forcës së Policisë Helenike, nënkolonelin Konstantinos Tsouvalas me Shefin e...

Reagon ish-ministri Ekonomise F. Manos: Projekt “sekret” nga N. Kotzia me Shqipërinë

Për “rreziqet që sjell  centralizimi i Ministrit te Puneve te Jashteme Nikos Kotzias”, ka theksua ish- ministri i Ekonomise së Greqise z.Stephanos Manos,...

“Zjarr” në marrëdhëniet greko-shqiptare! Meta bllokon negociatat mbi kufijtë detarë

“Zjarri” në marrëdhëniet greko-shqiptare e vë Ilir Meta! Presidenti shqiptar refuzoi sot të autorizojë bisedime të mëtejshme me Greqinë mbi kufijtë...

Kotzia: Fyrom është si një grua e bukur me emrin “Maqedoni”, e cila shkon për martesë

Kjo deklaratë ka ardhur menjëhere pas deklarates se djeshme te Zaev se qeveria greke nuk ka ngritur identitetin e vendit fqinj gjatë kontakteve dypalëshe. Si...

Chania: Një i burgosur shqiptar u gjet i vdekur në qelinë e tij

Një shqiptar 54 vjeçar, sipas policisë, eshte vetvarur natën me një copë batanije në kazermat e qendrës së paraburgimit, ku ndodhej prej shtatë ditesh, ndërsa...

Përgjigja e ashpër e MPJ te Greqise: Turqia nuk e respekton ligjin ndërkombëtar

Përgjigja e menjëhershme eshte sot nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Alexander Genimatas përgjigjur pyetjeje të një gazetari në lidhje me sulmin me...

Bloomberg : Ekonomitë më të këqija në botë, Greqia ne vendin e gjashte

Më kërcënuese për ekonominë globale është rritja e çmimeve sesa papunësia, sipas  Bloomberg , i cili përmbledh parashikimet e inflacionit dhe papunësisë...