Category: Greqi

Greqi, 40.000 gra dhe fëmijë viktima të trafikimit

Rreth 40,000 gra dhe fëmijë janë viktima të trafikimit çdo vit dhe detyrohen për të ushtruar prostitucion në Greqi, sipas të dhënave të raportit nga rrjeti...

Traktati i Lozanës ,Tsipras mesazh paralajmërimi Erdoganit

Një mesazh të qartë presidentit turk Tajip Erdogan i ka dërguar kryeministri Aleksis Tsipras, duke i vënë në dukje se është e rrezikshme për të sfiduar...

Ping-pong në Selanik me 70 dëshmimtarë, 30 avokatë në gjyqin për vrasjen Ilia Karelit

      Shpëtim ZINXHIRIA /  Shumë bujë u bë në atë kohë për këtë vrasje, ndërsa sot në të gjitha seancat është vetëm dhe vetëm prezenca e...

Greqia kampione për shpenzimet qeveritare

Greqia bëhet vendi i tretë në eurozonë me përqindjen më të lartë të shpenzimeve publike si përqindje e PBB-së. Shpenzimet e qeverisë janë duke arritur në...

Greqi, edhe një 26-vjeçar humbet jetën në spital për faj të mjekëve

Një i afërm i familjes na  njoftoi me anën e telefonit se 26-vjeçari Dori Pepa nga fshati Kosovë e Madhe e Lushnjes ka humbur jetën në spitalin në Mikonë, por...

Greqia : Kontroll pronave, në mikrosop edhe emigrantët shqiptarë.

Në mikrosopin grek edhe emigrantët shqiptarë. Greqia po bën gjithçka për të filluar negociatat me kreditorët për fazën e dytë, në mënyrë që të...

Tërmet ne Athine

Sipas Institutit Gjeodinamik magnituda e tërmetit ishte 3.3 të shkallës Rihter, me epiqendër që gjendet në 29 km. në juglindje të Aeginas me thellësinë 5 km....

Greqia kthen 984 emigrantë shqiptar të paligjshëm

Operacioni “Fshesa” vazhdon. Çdo muaj Greqia i kthen Shqipërisë rreth 820 emigrantë në muaj. Me një komunikatë për mediat (5 shtator të 2016), policia greke...

Refugjatët, Presidenti Pavlopulos: “Evropa të rigjej rrugën e saj”

“Greqia ka mësuar me qëndrimin e refugjatit. Nëse kjo ka kuptim tani një globalizim në kohën tonë, kjo nuk është globalizimi ekonomik, por globalizimi i...

Ambasador Dervishi: Personalisht jam duke e ndjekur ! Zbarkojnë në Athinë Ministria e Jashtme dhe ajo e Drejtësisë

Ambasadori shqiptar në Athinë ka lënë pushimet në mes dhe i është kthyer punës për të ndjekur nga afër hetimet mbi vdekjen e shqiptarit, ndërsa...