Category: Kuriozitete

Një alien zbulohet nga NASA në Mars

Kureshtarët nuk do të habiteshin për gjetjet e NASA-s, që gjeti një krater të madh në planetin Mars dhe e quajti atë “Kreu Alien Chryse”. NASA...

U zbulua një planet i ngjashëm me Tokën

Është zbuluar një planet i ri, i cili mendohet se është shumë i ngjashëm me Tokën, dmth., ka një mjedis të përshtatshëm për mbajtjen e jetës. Është një...

Kinë, bazë për simulimin e jetës në Mars

PEKIN – Baza e parë e simulimit të Marsit në Kinë do të vendoset në shtetin Qinghai në veri-perëndim të Kinës. Sipas lajmit të agjencisë Xinhua njoftohet...

Horoskopi, 24 qershor 2017

Dashi 21/3 – 20/4 Plutoni dhe Marsi do ua ndërlikojnë paksa punën në jetën tuaj në çift sot. Beqarët nuk do e mbajnë gjithë kohën mendjen tek krijimi i...

Thesaret e Tutankhamun në muzeun e ri në Kajro

Pritet të hapet në vitin 2018 dhe do të strehojë rreth njëqind mijë antika Transportimin e dy varreve kryeveprave, një krevat dhe një karrocë të Tutankhamun,...

Një “përbindësh” deti në brigjet e Indonezisë

Banorër e ishullit Seram mbetën të habitur nga një përbindësh deti, i cili u gjend në sassi të madhe gjaku në brigjet e këtij ishulli. Përbindëshi është 15...

Në 2021 del në treg makina që ecën vetë

Makina e tipit BMW që njihet për teknikën e saj të avancuar dhe do të dalë në treg në 2021. Kompania i ka vënë emrin iNext, dhe do të surpizojë pasi është...

Një asteroid i madh do të kalojë “pranë” Tokës më 19 prill

Një asteroid mjaft i madh, i quajtur «2014 JO25», me një diametër prej rreth 650 metra, do të kalojë relativisht afër planetit tonë më 19 prill. Asteroidi, i...

Bullgari, zbulojnë skeletin gjigand

Një grup arkeologësh në qytetin Varna në Bullgari zbuluan para disa ditësh një skelet gjigand. Qyteti Varna ku u zbulua skeleti gjendet në Lindje të brigjeve të...

PORTUGALI: ZBULOHET KAFKË PARANJERËZORE 400.000 VJEÇARE

Focus News  /  Shkencëtarët zbuluan në shpellën e Aroeira të Portugalisë Qendrore një kafkë paranjerëzore, e cila vlerësohet të jetë 400,000 vjeç dhe ka...