Category: Kuriozitete

Në 2021 del në treg makina që ecën vetë

Makina e tipit BMW që njihet për teknikën e saj të avancuar dhe do të dalë në treg në 2021. Kompania i ka vënë emrin iNext, dhe do të surpizojë pasi është...

Një asteroid i madh do të kalojë “pranë” Tokës më 19 prill

Një asteroid mjaft i madh, i quajtur «2014 JO25», me një diametër prej rreth 650 metra, do të kalojë relativisht afër planetit tonë më 19 prill. Asteroidi, i...

Bullgari, zbulojnë skeletin gjigand

Një grup arkeologësh në qytetin Varna në Bullgari zbuluan para disa ditësh një skelet gjigand. Qyteti Varna ku u zbulua skeleti gjendet në Lindje të brigjeve të...

PORTUGALI: ZBULOHET KAFKË PARANJERËZORE 400.000 VJEÇARE

Focus News  /  Shkencëtarët zbuluan në shpellën e Aroeira të Portugalisë Qendrore një kafkë paranjerëzore, e cila vlerësohet të jetë 400,000 vjeç dhe ka...

Mungesa e ujit vrau mamuthët e fundit

Kjo sipas përfundimit të një studimi të ri shkencor ndërkombëtar. Ndërsa qytetërimi Minoan e Kretës sapo ishte dukur, kur mamuthët leshtë të fundit po...

Gjendet meteori i dytë më i madh në botë

Nga gërmimet në Campo del Cielo në Argjentinë është gjetur meteori dytë më i madh në botë. Shkëmbi, peshon 30 ton, me emrin Gancedo dhe është më i madhi i...

Tërmetet e fuqishme shkaktojnë tronditje në distancë prej 200 km

Një tërmet i madh në rangun e 7-8 të shkallës Rihter mund të shkaktojë brenda pak minutash tronditje të forta, por në distanca që mund të tejkalojë edhe 200...

Tatuazh, 76-vjeçari me 366 flamuj në trupin e tij

Focus  News  /  76 – vjeçari Rishi nga India ka hyrë në Librin Gines të Rekordeve për makthi e tij me tatuazhe, që në të gjithë trupin e tij ka bërë...

Një çift i pazakonshëm…

Ndodhi dhe kjo në mes të ditës, në mes të Berlinit: Një grua me maskë në pamje dhe kostum kalë në rolin e kuajve është duke tërhequr një kalorës nëpër...

Balerina që ndjen çdo tërmet që ndodh në planet

Focus News  /   Ribas Moon ka vendosur  në krahun saj një mikroçip që regjistron çdo tërmet që ndodh në çdo kohë si dhe kudo në botë Balerina Ribas Moon...