Historia e pabesueshme e një vetmitari 74-vjeçari: Jeton për 40 vjet i izoluar pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm (Video)

675

“Të gjithë dëshirojnë ta bëjnë atë, por askush nuk e bën kurrë”

Për gati 40 vjet, Ken Smith i ka kthyer shpinën jetës konvencionale dhe jeton pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm në kasolle në një liqen të izoluar në Skoci. “Është një jetë e bukur. Të gjithë dëshirojnë ta bëjnë këtë, por askush nuk e bën kurrë”, tha ai.

Jo të gjithë janë dakord se stili i tij i jetesës së izoluar, kërkimi i ushqimit, peshkimi, mbledhja e druve të zjarrit dhe larja e rrobave në një banjë të vjetër në natyrë është ideale. Dhe sidomos në moshën 74 vjeçare, që është njësoj.

Kasolle e saj është dy orë në këmbë nga rruga më e afërt, Liqeni Treig. “Njihet si liqeni i vetmuar. “Këtu nuk ka rrugë, por ata kanë jetuar këtu përpara se të ndërtohej diga”, tha ai për BBC.

Regjisorja Lizzie Mackenzie ra në kontakt për herë të parë me 74-vjeçarin Ken nëntë vjet më parë dhe për dy vitet e fundit e ka regjistruar atë për dokumentarin e BBC Scotland “The Hermit of Treig”.

 

Sulmi i bandës i ndryshoi jetën

Ken, i cili vjen nga Dermisair, thotë se filloi të punojë në moshën 15-vjeçare, duke ndërtuar stacione zjarri.

Në moshën 26-vjeçare, jeta e tij ndryshoi. Një bandë e rrahu gjatë një nate dhe ai pësoi një hemorragji cerebrale. Për 23 ditë ai ishte pa ndjenja.

“Ata thanë se nuk do të shërohem kurrë, se nuk do të flisja më kurrë. Ata thanë se nuk do të ecja kurrë, por e bëra. Dhe më pas vendosa që nuk do të jetoja kurrë sipas kushteve të dikujt tjetër, por me kushtet e mia.”

Kështu ai filloi udhëtimin dhe u interesua për idenë e natyrës. Kur ishte në malësitë skoceze, ai e dinte se kishte gjetur vendin që donte të qëndronte. Kështu ai filloi të ndërtonte kasollen e tij…

Katër dekada më vonë, ai ende jeton në atë kasolle, pa energji elektrike, ujë të rrjedhshëm apo gaz dhe sigurisht pa sinjal celulari.

Ai rrit perime dhe mbledh manaferrat, por burimi kryesor i ushqimit vjen nga liqeni. “Nëse doni të mësoni se si të jetoni një jetë të pavarur, gjithçka që duhet të bëni është të mësoni të peshkoni”, thotë ai.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: