Category: Kuriozitete

Bullgari, zbulojnë skeletin gjigand

Një grup arkeologësh në qytetin Varna në Bullgari zbuluan para disa ditësh një skelet gjigand. Qyteti Varna ku u zbulua skeleti gjendet në Lindje të brigjeve të...

PORTUGALI: ZBULOHET KAFKË PARANJERËZORE 400.000 VJEÇARE

Focus News  /  Shkencëtarët zbuluan në shpellën e Aroeira të Portugalisë Qendrore një kafkë paranjerëzore, e cila vlerësohet të jetë 400,000 vjeç dhe ka...

Mungesa e ujit vrau mamuthët e fundit

Kjo sipas përfundimit të një studimi të ri shkencor ndërkombëtar. Ndërsa qytetërimi Minoan e Kretës sapo ishte dukur, kur mamuthët leshtë të fundit po...

Gjendet meteori i dytë më i madh në botë

Nga gërmimet në Campo del Cielo në Argjentinë është gjetur meteori dytë më i madh në botë. Shkëmbi, peshon 30 ton, me emrin Gancedo dhe është më i madhi i...

Tërmetet e fuqishme shkaktojnë tronditje në distancë prej 200 km

Një tërmet i madh në rangun e 7-8 të shkallës Rihter mund të shkaktojë brenda pak minutash tronditje të forta, por në distanca që mund të tejkalojë edhe 200...

Tatuazh, 76-vjeçari me 366 flamuj në trupin e tij

Focus  News  /  76 – vjeçari Rishi nga India ka hyrë në Librin Gines të Rekordeve për makthi e tij me tatuazhe, që në të gjithë trupin e tij ka bërë...

Një çift i pazakonshëm…

Ndodhi dhe kjo në mes të ditës, në mes të Berlinit: Një grua me maskë në pamje dhe kostum kalë në rolin e kuajve është duke tërhequr një kalorës nëpër...

Balerina që ndjen çdo tërmet që ndodh në planet

Focus News  /   Ribas Moon ka vendosur  në krahun saj një mikroçip që regjistron çdo tërmet që ndodh në çdo kohë si dhe kudo në botë Balerina Ribas Moon...

E verteta e kallamarit gjigant 160 metra…

Një alarm është dhënë nga banoret e Kretes pasi në bregdet është gjendur një kallamar gjigant të një përmase të jashtëzakonëshme. Vetëm se nuk ishte një...

Ja kush jane 10 më të rëndësishmit në historinë e njerëzimit !

Një grup i programuesve kompjuterik me ndihmën e një programi ka mbledhur qindra mijëra hyrje në Wikipedi. Vlen të përmendet se në dhjetë njerëz më të...