Category: Kuriozitete

Greqi: U zbulua grerëza gjigante, insekti më i madh ujor në Evropë

Në Agrinio u shfaq grerëza gjigante e gurit, insekti ujor më i madh në Evropë, që të mahnit me përmasat e tij dhe ka një thumb të dhimbshëm dhe helmues....

Shkencëtarët nuk kanë lajme të mira për planetin: Një fenomen qiellor do të godasë Tokën

Shkencëtarët nuk kanë lajme të mira për Tokën. Kur i gjithë planeti është përfshirë nga zjarre dhe fenomene natyrore shkatërrimtare, një tjetër lajm i keq...

Toka po rrotullohet më shpejt se ç’duhet, por çfarë do të thotë kjo?!

Planeti jonë po rrotullohet më shpejt, duke regjistruar ditën më të shkurtër të ndodhur ndonjëherë. Toka regjistroi ditën e saj më të shkurtër në dekada...

Copa asteroidi që vranë dinosaurët janë gjetur të ruajtura në qelibar

Paleontologët kanë zbuluar fragmente të asteroidit që solli vdekjen e dinosaurëve. Gjetja e insekteve dhe krijesave të tjera të vogla parahistorike të bllokuara...

Historia e pabesueshme e një vetmitari 74-vjeçari: Jeton për 40 vjet i izoluar pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm (Video)

“Të gjithë dëshirojnë ta bëjnë atë, por askush nuk e bën kurrë” Për gati 40 vjet, Ken Smith i ka kthyer shpinën jetës konvencionale dhe jeton pa...

Në Indi gjëndet breshka e verdhë ALBINO

Një breshkë e verdhë e rrallë është parë në Indi. Albinizmi është një lloj çrregullimi gjenetik në të cilin ka pak ose aspak prodhim të pigmenteve në...

Çudia : Aeroplani i zhdukur ulet në pistë pas 35 vjetësh me ekuipazhin dhe udhëtarët e vdekur! (VIDEO)

Një aeroplan që fluturonte mbi Oqeanin Atlantik, i cili u zhduk pa gjurmë më 4 shtator 1945 …Largimi i aeroplanit të shkatërruar pas 35 vjetësh me...

Astereoidi supergjigand që do të kalojë sot afër Tokës, rreziku që i kanoset planetit

NASA ka paralajmëruar që një asteroid me madhësinë e një ndërtese 10-katëshe do të kalojë nga Toka në gjysmën e distancës që kemi nga Hëna. Asteroidi 2019...

Kinezi 256 vjeç përpara se të vdesë thyen heshtjen dhe zbulon sekretin e jetës së tij!

Li Ching Yuen, një njeri që ka jetuar 256 vjet! Dhe kjo nuk është as mit, as krijim i imagjinatës. Sipas të dhënave zyrtare, botanisti Li Ching-Yuen ka lindur në...

Horoskopi i muajit mars nga zonja Meri

Pasditen e djeshme, astrologia e njohur Meri Shehu ishte e ftuar në emisionin “Rudina” për të dhënë parashikimin e muajit mars për të gjitha shenjat. Ju...