Category: Bota

Skoci, pavarësia vendoset në shtator 2014

Data e shumëpritur, historike dhe vendimtare për të ardhmen e Skocisë, u njoftua nga vetë kryeministri Skocez, Alex Salmond ditën e enjte. Votuesve do t’u...

Irani: Zhdukim Izraelin nëse na sulmon

Në vizitën e zyrtare në Izrael presidenti amerikan Barack Obama u kujdes të ritheksojë mbështetjen amerikane për atë që si ai, si kryeministri izraelit Benjamin...

SHBA: Para 23 qershorit do rikthehet konflikti i ashpër

Ndaresitë e brendshme politike dhe ato etnike, do të përbëjnë rrezikun më të madh për Ballkanin Perëndimor për vitin 2013. Ky është vlerësimi i agjencive...

Shtohen azilkërkuesit, BE shpall 75 mijë shqiptarë të padëshiruar

Rreth 75 mijë shqiptarë janë shpallur persona të padëshiruar për vendet e Bashkimit Europian, për shkak të thyerjes së rregullave të emigrimit dhe veprimtarive...

Studimi: Shqetësim dhe ankth për ndryshimet klimaterike

Në një ferr ka filluar të kthehet planetin sipas hulumtimeve nga një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve, rekord i lartë i temperaturave për shkak të...

Vdiq njeriu që donte të vriste Hitlerin

Ai vdiq në moshën 90 vjeçare, në shtëpinë e tij në Mynih, Ewald-Heinrich von Kleist, një toger ish në ushtrinë gjermane, i cili mori pjesë në...

Fshatrat e kancerit në Kinë

Ministria kineze e Mjedisit pranoi për herë të parë ekzistencën e të ashtuquajturve “fshatra të kancerit”, pas disa vitesh spekulimi mediatik mbi ndërlikimet...

Papandreu: “E ardhmja e Ballkanit në përputhje me Evropën

“E ardhmja jonë e familjes evropiane do të jetë më mirë në qoftë se BE-ja më në fund do kuptojë fuqinë e saj. Shtetet anëtare të BE-së janë bashkuar...

Clinton letër Nishanit

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka marrë një mesazh nga Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton, ku kryediplomatja e shpreh nderimet e saj për vizitën që kreu...

10-të termete më të fuqishëm që tronditën Botën

Tërmeti i fundit shkatërrimtar ishte 8.9 ballë të shkallës Rihter që goditi Japoninë verilindore dhe shkaktoi një cunam të fortë që fshin nga harta e tokës...