26 VITE NGA VDEKJA E PRINCESHËS LADY DIANA, GRUAJA QË FRYMËZOI BREZA.

Foto e Ditës Gruaja Kryesore Lifestyle Showbiz

Sot më 31 gusht, shënohet 27 vite nga vdekja e Lady Diana e cila është një nga personazhet më të përfolura të Familjes Mbretërore,në Mbretërinë e Bashkuar.

Lady Diana lindi më 1 korrik të vitit 1961 dhe ishte bashkëshortja e Charles, Princit të Wellsit, ku nga kjo martesë lindërn dhe trashëgimtarët e familjes mbretërore princ William dhe Harry.

Princesha humbi jetën kur ishte vetëm 36-vjeç në një aksident të rëndë automobilistik më 31 gusht të vitit 1997, teksa udhëtonte me automjet ku u përplas në tunelin e Pont De I’Alma.

Lady Diana ende dhe sot kujtohet po me të njëjtën madhështi sikur në vitet që ajo jetoi.

Princesh  Diana, e cila kishte zhvilluar një interes për muzikën dhe modën që fëmijë, u bë shpejt një ikonë globale e kulturës popullore pasi zhvilloi marrëdhënie me një sërë personalitetesh , duke përfshirë këngëtarët George Michael dhe Elton John . Ajo u admirua gjithashtu sepse e përdori famën e saj për të rritur ndërgjegjësimin e publikut dhe fondet bamirëse për çështje që kishin rëndësi për të. Si ish-mësuese, ajo ishte një avokate e përjetshme për fëmijët dhe mbështeti përpjekjet për të hequr përdorimin e minave tokësore.

Lady Diana gjithashtu avokoi për shkaqe të lidhura me AIDS -in (ajo ishte e ftuara e nderit në hapjen e njësisë së parë të dedikuar për HIV/AIDS në Mbretërinë e Bashkuar në 1987), dhe ajo vlerësohet se ka ndihmuar në ndryshimin e perceptimit të publikut për ata që vuajnë nga sëmundja .

Ajo shtrëngoi duart e një pacienti me SIDA, para mediave, pa doreza, duke hedhur poshtë idenë se sëmundja transmetohet me prekje. Si një figurë publike dhe filantropiste ikonë, Diana pati një ndikim të madh në botë. Ajo shihej si një e huaj brenda familjes mbretërore britanike, duke u shkuar kundër shumë prej rregullave të tyre arkaike.

Princesha e ndjerë ka qenë subjekt i disa librave, dokumentarëve, filmave, madje edhe një muzikal./M.K-dritare.net