Studimi : Vdekshmëria e grave nga kanceri i mushkërive do të rritet me mbi 40% deri në vitin 2030

Vdekshmëria e kancerit të mushkërive të femrës parashikohet të rritet boterisht nga 11.2 (vdekje për 100,000 ne vit) në vitin 2015-16 në 2030, me rritjen më të madhe të pritshme në Evropë Vdekshmëria e kancerit të mushkërive mes femrave parashikohet të rritet me 43% në mes 2015-2030 në nivel ndërkombëtar. Në të kundërt, vdekshmëria e […]

Lexo Më Shumë

Te drejtat (e mohuara) te gruas emigrante

Nga Elona Kataro / Eshte e gatshme Greqia te perballoje dallimet raciale ne kuadrin ligjor, arsimor, politik, ne besimin fetar apo shoqerine greke? Kjo ishte tematika e nje workshopi te organizuar nga Forumi i Emigranteve ne Greqi, me referuese kryesore znj.Maria Giannakaki, Sekretare te Pergjithshme te te Drejtave te Njeriut prane Ministrise se Drejtesise, me […]

Lexo Më Shumë

Sot Dita Ndërkombëtare e Nënës

Dita Botërore e Nënës është një ditë feste dhe lindjes së Falenderimeve për nënën, një festë me referencat për adhurimin e lashtë të perëndeshës Cibelë, nëna e perëndive. Në kohët moderne amerikanja Anna Marie Jarvis (1864-1948) ishte ajo e vetme që kishte idenë e parë për të krijuar një ditë të veçantë për të nderuar […]

Lexo Më Shumë

Pse gratë ofrojnë seks në rrugë?

Sipas një studimi të ri, në mbështetje të kufizuar, gjendja e keqe e për të jetuar, madje edhe mërzinë janë disa nga arsyet që pengojnë gratë që punojnë si punëtorë seksi. Studiuesit zbuluan që një pengesë e madhe që ka penguar gratë të ndahen nga puna e seksit në rrugë ishte besimi se ato nuk […]

Lexo Më Shumë

Zbulohet kanceri i gjirit

Shkencëtarët në Britani kanë hedhur dritë mbi shkaqet gjenetike të gjirit kanceri që përsëritet në disa gra, pas disa vitesh, por në disa gra të tjerat nuk përsëritet. Nga studimi doli se disa kombinime i gjen në disa gra tumore kanë më shumë gjasa për të shkaktuar përsëri sëmundje. Zbulimi shpreson se do të çojë […]

Lexo Më Shumë

Natyrore, anti-plakja për fytyrën

Karrota është e pasur me beta-carotene është anti-plakje dhe rinovimin produktet më efektive për fytyrën tonë. Mjalti është një nga ushqimet më të pasura për lëkurën tonë me shumë ushqyesve dhe pronat e zbutjes. Materialet: 1 lugë pelte karotë të freskëta (Vit. A). 1 lugë mjaltë. 3 kapsula të vitaminës E ( e hyen dhe […]

Lexo Më Shumë