Austria tërhiqet nga traktati i migrimit të OKB-së

717

Austria nuk do të nënshkruaj një pakt të rëndësishëm të Kombeve të Bashkuara që rregullon emigrimin global. Qeveria e krahut të djathtë të Sebastian Kurz po ndjek hapat e udhëheqësve nga Shtetet e Bashkuara dhe Hungaria.

Vendimi i qeverisë së krahut të djathtë të vendit ndjek hapat e Shteteve të Bashkuara dhe Hungarisë, udhëheqësit e të cilëve populistë kanë mbështetur marrëveshjen e njohur si Paketa Globale për Migracionin e Sigurt, të Rregullt dhe të Rregullt.

“Ne kemi vendosur që ne nuk do të bashkohemi me paktin. Ne do të heqim dorë nga votimi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në vitin 2019”, tha kancelari austriak Sebastian Kur”. Austria nuk do të dërgojë një të dërguar në nënshkrimin e paktit në dhjetor në Marok, njoftoi media austriake.

Migrimi nuk është dhe nuk duhet të bëhet një e drejtë njerëzore“, tha zëvendëskryetari Heinz-Christian Strache nga ekstremisti i djathtë FPÖ, njoftoi gazeta austriake Der Standard. Më vonë, Strache tha, “Ne vendosim se kush vjen në Austri dhe askush tjetër“.

Komisioni Europian shprehu “keqardhje” për vendimin e Austrisë.

Austria ka luajtur një rol jashtëzakonisht konstruktiv dhe kyç në negociatat mbi kompaktin global të migracionit, duke e vendosur pozitën e 27 shteteve anëtare të BE-së, prandaj sot e gjejmë vendimin  për keqardhje”, tha zëdhënësja e Komisionit Natasha Bertaud në një konferencë për shtyp. deklaratë.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: