Holanda, pro ndalimit të turistëve rusë në BE

Holanda do të mbështesë propozimet për të ndaluar hyrjen e turistëve rusë në Bashkimin Evropian, deklaroi sot ministri i Jashtëm holandez Wopke Hoekstra. “Ne dëshirojmë të bëjmë një dallim midis shtetit rus dhe qytetarëve të tij. Por në të njëjtën kohë, shohim se shumica e njerëzve që vijnë këtu janë rusë shumë të pasur, të […]

Lexo Më Shumë

Komisioni Europian : “Pasaportat e arta” të qeverisë Rama i hapin dyert krimit të organizuar

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero-Hernandez, flet për DW mbi rreziqet potenciale të zbatimit të projektit të qeverisë së Tiranës për dhënien e shtetësisë të huajve që mund të investojnë në Shqipëri. DW: Cilat janë dispozitat e legjislacionit të BE, me të cilat bie ndesh projekti i qeverisë së Tiranës, për dhënien e shtetësisë shqiptare […]

Lexo Më Shumë

GREQI/ Coronavirus: 50,579 raste, 117 të intubuar, 202 vdekje në një javë

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik (EODY), publikoi sot (30/8) raportin javor të mbikëqyrjes epidemiologjike të koronavirusit. Sipas EODY, në javën e referencës (22-28 gusht 2022) janë regjistruar 50.579 raste me COVID-19 (4.848 për milion banorë: -10% ndryshim javor) nga të cilat riinfeksionet kanë të bëjnë me 23% të infeksioneve. Numri i përgjithshëm i të infektuarve […]

Lexo Më Shumë

Tërmet në Kretë

Një tërmet me magnitudë 3.9 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur rreth orës 15:42 të së martës në Kretë. Sipas Institutit Gjeodinamik, epiqendra e tërmetit ndodhet 9 kilometra në lindje-verilindje të Miamos Heraklion, ndërsa thellësia fokale e tij ishte 7.2 kilometra.

Lexo Më Shumë

Çmimet u rritën në vendin tonë, kur në botë po bien, Shqipëria e 14-ta për naftën e shtrenjtë në botë

Në kulmin e rritjes së paprecedentë të çmimeve të naftës, pas luftës në Ukrainë, qeveria shqiptare mori kontrollin për çmimet tavan të naftës nëpërmjet krijimit të një bordi të posaçëm. Po javët e fundit vendimet e bordit po shkojnë në favor të kompanive të naftës më shumë se sa të qytetareve, pasi çmimet në bursa […]

Lexo Më Shumë

Rama: Gëzuar ABETAREN e parë të unifikuar mes Shqipërisë dhe Kosovës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për unifikimin e abetares mes Shqipërisë dhe Kosovës. Në një postim në Facebook, Rama thotë se kjo është një krijesë e bashkimit të vullneteve të qeverive të dy vendeve, për të gjithë fëmijët shqiptarë kudo ndodhen. “GËZUAR ABETAREN E PARË TË UNIFIKUAR, krijesë e bashkimit të vullneteve të qeverive të […]

Lexo Më Shumë

TRAGJEDI / I prishën motorët gomones, gjenden të vdekur 7 emigrantë

Shtatë persona janë gjetur të pajetë pranë plazheve të Mesdhehur në jug të Spanjës. Sipas autoriteteve spanjollë mësohet se shtatë personat dyshohet të jenë emigrantë të ardhur me gomone nga Algjeria. Kujtojmë se fundjavëb që lamë pas rrojet bregdetare spanjolle shpëtuan një emigrant rreth 30 milje nga bregu i Alicantes. 21-vjeçari tha se po udhëtonte […]

Lexo Më Shumë