Bild : Greqia dërgon 50 anije luftarake në ishujt Grekë për të mbrojtur kufijtë e saj

371

Greqia mbyll kufijtë e saj për shkak të përshkallëzimit të tensionit Turqi-Siri. Pas përshkallëzimit ushtarak midis Sirisë së Asadit dhe Turqisë, Greqia mbyll kufijtë e saj, shkruan e përditshmja gjermane Bild. Sipas informacionit ekskluziv të gazetës, qeveria greke po dërgon 50 anije luftarake në ishujt Grekë për të mbrojtur kufijtë e jashtëm të BE.

Në titullin e artikullit në fjalë, gazeta thotë:

“Grekët janë plotësisht të izoluar nga refugjatët për shkak të përshkallëzimit të tensionit Turqi-Siri” dhe qeveria greke dërgon 50 anije luftarake në Mesdhe “.

Gazeta Bild citon një zëdhënës të lartë të qeverisë që nuk donte të emërohej. “Të Premten pasdite, Greqia mbylli kufirin e saj me Turqinë: jo vetëm për refugjatët, por për të gjithë,” thuhet në Bild.