Erdogani hap kufirin për 72 orë. Mitsotakis: Ne nuk do të tolerojmë asnjë hyrje të paligjshme në Greqi

360

Një mesazh i qartë për Rexhep Tajip Erdogan dërguar përmes llogarisë së tij në Twitter, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis reagoi ndaj vendimit të presidentit turk për të hapur kufirin e Turqisë për 72 orë për të lejuar refugjatë dhe refugjatë kalojnë në territoret evropiane, përmes Greqisë dhe Bullgarisë. “Një numër i konsiderueshëm i emigrantëve dhe refugjatëve u mblodhën në grupe të mëdha në kufirin tokësor Turqi-Greqi dhe u përpoqën të hyjnë në Greqi në mënyrë të paligjshme. Dua të jem i qartë: se asnjë hyrje e paligjshme në Greqi nuk do të tolerohet. Ne jemi duke rritur sigurinë e kufijve tanë, “ka shkrar në twiter Mitsotakis , duke shtuar:” Greqia nuk është përgjegjëse për ngjarjet tragjike në Siri dhe nuk do të vuajë pasojat e vendimeve të tjera. Unë kam njoftuar Bashkimin Evropian për situatën