Category: Greqi

Greqi-Sekretet e jetëgjatësisë së banorëve në ishullin Ikaria

Një ishull i vogël grek, në qendër të detit Egje po bëhet gjithmonë e më i famshëm për jetëgjatësinë e banorëve të tij, përveç historisë së tij dhe...

Presidenti grek Pavlopulos: “Të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri duhet të respektohen”

Një mesazh në drejtim të Shqipërisë për të respektuar të drejtat e minoritetit etnik grek ka dërguar presidenti Prokopios Pavlopulos, në fjalimin e tij...

Në duart Policisë një bandë kriminale mes tyre dhe një shqiptar

Athinë – Hajdutët të diplomuar jashtë vendit, profesionistë me trajnim shkencor dhe me pajisje speciale, të aftë për të vjedhur makina luksoze. Bëhet...

Kumucakos: “I papranueshëm diskriminimi kundër të drejtave legjitime kombëtare greke në Himarë “

Udhëheqësi i Sektorit për Punë të Jashtme të Demokracisë së Re në Greqi z. George Kumutsakos  duke ju referuar prishjes së pronës që i përkasin anëtarëve...

Tragjedia në Greqi,dy të vdekur nga rënia e aeroplanit

Në tragjedi ka arritur fluturimi i një  aeroplani të vogël TL 20, i cili u rrëzua të mërkurën në mbrëmje në zonën  Dendra, jashtë Larisës. Të vdekur...

Tërmet 9 Richter në Greqi parashikojnë 50 shkencëtarë …

Me të kuqe është ngjyrosur në hartë nga shkencëtarët ishulli i Kretës. Ankthi dhe frikë ka shkaktuar publikimi i gazetës franceze Le Monde, me titull: Des...

61 tërmete mbi 6 Richter që lane dhimbje në Greqi

Termeti i djeshëm në ishullin Kos me magnitude 6.6 richter la pas dy viktima dhe dëmë të mëdha material. Për nga historia po ky ishull ka pësuar dëmë të...

Ja kush është shqiptari i plagosur rëndë nga tërmeti në Greqi (emri)

Mediat e huaja raportojnë se shqiptari që humbi jetën si pasojë e tërmetit të fuqishëm që goditi ishullin Kos është shtetasi Aldo Begolli, nga Flogji i...

Kryeministri Tsipras: Kemi krijuar më shumë se 320,000 vende pune

Athinë – Pa zhurmë dhe pa bujë, gjatë vizitës së tij në Ministrinë e Punës, kryeministri Aleksis Tsipras, ka theksuar se është ministria më e...

Greqi: Rreth 10,000 azilkërkues janë bllokuar në ishujt e Egjeut Verior

Lidhur me këtë magazinim të kthyer në hambare ku mbahen këta emigrantë të izoluar për shka të vonesave, jashtë Qendrës së Mikpritjes dhe të Shëbimit të...