Category: Rajoni

Italia: Së pari qentë, pastaj emigrantët

ROME. “Italianët të parët. Pastaj qentë “. Kështu, gazeta La Repubblica përmbledh apelin e Ministrit të Brendshëm italian Mateo Salvini për...

Gazeta gjermane Die Zeit: “Cipras është një sukses për grekët”

 “Si u shndërrua Alexis Tsipras, i cili u festua nga grekët dhe kishte frikë pjesa tjetër e Evropës, si u zhvillua kreu Tsipras, të cilin qeveritë e...

Përmbyset varka dhe humbasin jetën tetë emigrantë

Turqi / Tetë emigrantë kanë humbur jetën në brigjet e Turqisë perëndimore, kur një anije e mbartur nga emigrantët u mbyt, ndërsa 31 u shpëtuan Operacionet e...

Greqia dhe Maqedonia Veriore vendosin marrëdhënie diplomatike

Një ditë e madhe për diplomacinë dhe akoma më të mëdha për qytetarët e Greqisë dhe Maqedonisë Veriore karakterizon hapjen e ambasadave në Athinë dhe Shkup,...

Shqipëria firmos nesër marrëveshjen me Frontex-in

Gjatë ditës së nesërme pritet të nënshkruhet një marrëveshje midis Shqipërisë dhe Agjencisë së Mbrojtjes së Kufijve Europian ‘European Border’ dhe...

Qeveria gjermane kërkon të ndryshojë ligjin për azil, sa persona rrezikojnë dëbimin

Qeveria gjermane dëshiron të ndryshojë ligjin për azil. Në veçanti të prekur janë personat që nuk kanë shanse për azil. Po cilat janë të drejtat dhe...

Maqedonia e Veriut voton sot për presidentin e ri

Maqedonia e Veriut voton sot për zgjedhjen e presidentit të ri. Mbi 1.8 milionë votues do të përzgjedhin mes tre kandidatëve: Stevo Pendarovski, kandidati i LSDM...

Bild: Policia gjermane “Stop” për 6,500 refugjatë nga Greqia

Këto masa u morën në bazë të marrëveshjeve dypalëshe me Greqinë për ofrimin e shërbimeve të policisë gjermane. Por… Një dokument i brendshëm i policisë...

Aksident në Itali, humbin jetën dy shqiptarë

Një aksident rrugor natën e kaluar në përgjatë autostradës A14 në pjesën midis Molfetta dhe Bitonto në zonën e Barit në Itali, ia ka marrë jetën dy të...

Më 2 prill vizita e pare zyrtare e Tsiprës në Maqedoninë Veriore

Të martën më 2 prill, kryeministri Alexis Tsipras i shoqëruar nga anëtarë të kabinetit dhe biznesmenë grekë do të udhëtojnë në Maqedoninë veriore, duke...