Europa: Kërkohet një port për 49 emigrantët që prej 18 ditësh gjenden ne Mesdhe në anijet e MKO

619

“Për tetëmbëdhjetë ditë ne jemi pengje të qeverive evropiane në det. Situata është e tensionuar, por të paktën bota filloi të hajë “, tha një përfaqësues i refugjatëve.

Kontaktet diplomatike “intensive” po mbahen sot të martën, më 8 janar, në Bashkimin Evropian, për pranimin e 49 emigrantëve që janë ndaluar në anijet e dy organizatave joqeveritare gjermane, për të cilat situata është “e tensionuar”.

Për tetëmbëdhjetë ditë ne jemi pengje të qeverive evropiane në det. Situata është e tensionuar, por të paktën e gjithë bota filloi të hahet “, tha OJQ Sea-Watch, si pjesë e 32 emigrantëve të cilët i shpëtuan më 22 dhjetor që refuzuan të ushqehen në ditët e fundit.

Ndërsa Papa Francisko i drejtoi qeverisë evropiane një “apel urgjent” të dielën (pardje), ndërsa Margaritis Schinas, zëdhënës i Komisionit Evropian, foli sot për “kontaktet intensive” që po zhvillohen.

Shtetet Anëtare duhet të tregojnë solidaritet. Refugjatët në bord kanë nevojë për ndihmë pa vonesë, “këmbënguli ai.

Sipas një burimi diplomatik evropian, Gjermania, Franca, Hollanda, Luksemburgu, Irlanda, Rumania, Malta, Portugalia dhe Italia kanë deklaruar se janë të gatshëm të mirëpresin disa prej emigrantëve.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: