Gjermania skandal spiunimi: Merkel ofron për të dëshmuar

Bota

vrasja ne focus -1Kancelarja gjermane Angela Merkel ka ofruar për të dhënë dëshmi deputetëve mes akuzave se shërbimi BND se ka ndihmuar i spiunin amerikan mbi objektivat e Gjermanisë në vendet fqinje. Ka ardhur nën presionin politik pasi udhëheqësi i partnerit të saj të koalicionit SPD zbuloi se ai kishte kërkuar dy herë asaj nëse kompanitë gjermane kishte spiunuar. Ministri i Brendshëm Thomas de Maiziere do të dëshmojë para deputetëve sot të mërkurën. Zonja Merkel tha se ajo gjithashtu do të jetë e gatshme për të dhënë dëshmi.

“Unë do të dëshmoj dhe do përgjigjem pyetjeve kur është e nevojshme dhe që do të jetë në hetim parlamentar nëse dëshironi. Unë jam e lumtur për të bërë këtë,” tha ajo për Radio Bremen. Megjithatë, ajo u ndal në duke rënë dakord për të siguruar një listë të “selectors” – IP adresat, terma kërkimi në internet apo numrat e telefonit celular dorëzuar nga Agjencia Kombëtare e Amerikës së Sigurisë (NSA). Shumë dokumente të tjera do të sigurohen dhe do t’u jepen deputetëve, tha ajo. Megjithatë, Gjermania ishte duke folur me SHBA në lidhje me këtë çështje, tha ajo, dhe vetëm pas kësaj do të mund të bëhen të gjitha vendimet. Këtë javë partneri i saj i koalicionit, zëvendës kancelari Sigmar Gabriel, ka ftuar publikisht për një “hetim të plotë”, dhe tha se ai kishte kërkuar dy herë zonjës Merkel nëse BND kishte në shënjestër kompanitë gjermane për llogari të NSA. BND ka punuar me SHBA për vite, por tani është e qartë se objektivat shkoi përtej kërcënimeve të mundshme terroriste. Stacioni i tij i monitorimit në Bad Aibling thuhet se është përdorur për të spiunuar  ministrinë e jashtme franceze dhe pallatin presidencial, si dhe Komisionit Evropian, agjencitë federale të Austrisë dhe grupit Airbus.

Ministria e Brendshëm Johanna Mikl-Leitner, tha se nuk kishte prova ende, por ajo ishte “jo e sforcuar për të dyshuar se Austria ishte spiunuar “.

Homologu i saj gjerman, Thomas de Maiziere, i cili ka ardhur nën një presion të japë dorëheqjen mbi këtë çështje, është që të japë dëshmi të martën në një komision parlamentar që kontrollon shërbimet e inteligjencës. Gjithshtu shefi i Kancelarit të stafit, Peter Altmeier, është do të dëshmojë para deputetëve. SPD. Skandali ka shkaktuar të çara në të ashtuquajturën koalicionit të madh në mes të qendrës së demokratëve të djathtë të zonjës Merkel dhe qendrës së majtë SPD. Por zonja Merkel tha në intervistën e saj se “ne jemi duke punuar shumë, shumë mirë së bashku në koalicionin. Ju nuk duhet të shqetësohen për këtë.”