GREQI / Burgjet e Chanias : Pesë të vdekur në 30 ditë, të burgosurit nisën protestat

88

Vdekja e sotme e një 50-vjeçari ka ngritur në këmbë të burgosurit që vuajnë dënimet ne burgjet e Chanias, kanë filluar protestat menjëherë pas vdekjes së pestë të shokut të tyre të burgosur, të cilën ata ia atribuojnë mungesës absolute të mjekut!

Siç raportojnë mediat vendase, bëhet fjalë për një 50-vjeçar, i cili ka ndërruar jetë i pafuqishëm këtë të dielë në qeli, pasi në burg nuk ka mjek.

Më konkretisht ata ankohen se brenda një muaji kanë vdekur gjithsej pesë të burgosur, pasi nuk ka asnjë shërbim mjekësor.

Sipas asaj që ankohen të burgosurit, mjekja e vetme dhe e vetme e Burgut nuk është kurrë aty, por kur një i burgosur sëmuret, ai kërkon t’i tregojnë simptomat dhe t’i dërgojnë një foto të tij. në mënyrë që ai të bëjë një diagnozë dhe të vendosë nëse ai duhet të transportohet në spital apo në zyrën e mjekut!

Incidenti i fundit i vdekjes, argumentojnë ata, ishte pika e fundit.

I burgosuri 50-vjeçar, i cili ndërroi jetë, nuk kishte probleme shëndetësore, por dje është ndjerë shumë keq dhe është dërguar dy herë në spitalin e Chanias. Ai është rikthyer mbrëmjen e së shtunës në burg, pasi është konstatuar se nuk ka ndonjë problem serioz. Në orën një pas mesnate ai u transferua sërish në urgjencë, nga ku u kthye në Fylaki në orën 5 të mëngjesit. Bashkë të burgosurit ankohen se ai ka vazhduar të vjell gjak dhe sot në orën 10 ka ndërruar jetë.

Tashmë kanë nisur protestat, pasi sot ata nuk kanë pranuar të kthehen në qeli…

Kërkesa e tyre, që të ketë një mjek të përhershëm në burg!

Në një mesazh ata thonë: “Na ndihmoni! Herë pas here njëri prej nesh largohet dhe ata në letër shkruajnë një atak në zemër . Nuk na llogarisn ,as ne nuk jemi engjëj, të gjithë Ne nuk jemi shejtanë”!

Vdekjet

1/10/2022. Gjendet i vdekur ne qelin e burgut të Kriti -1 të Cahnias një 53-vjeçar. Ishte denuar per vjedhje.( nuk behet i ditur idenditeti i tij)

2/10/20222 . Gjendet i vdekur ne qelin e burgut të Cahnias një 50-vjeçar. ( nuk behet i ditur idenditeti i tij)

15/09/2022. Gjendet i vdekur ne qelin e burgut të Cahnias një 45-vjeçar nga Gjeorgjia

29/09/2022. Gjendet në qeli i varur me lidheset e kepuceve një 42 -vjeçar me origjinë greke. Ai ishte denuar me 25 vite burg dhe i dha fund jetës sapo ishte kthyer nga Athina për të vuatur denimin ne burgun Chanias.

Në këto burgje pothuajse regjistrohen vdekje çdo muaj…

Kujtojme se Greqia për nga numri i të burgosurve të huaj zë vendin e katert ne Botë dhe të parin ne Evropë.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: