Masakra në Mesdhe: 18,000 emigrantë të vdekur në pesë vjet

676

Më shumë se 18,000 emigrantë kanë vdekur ose janë zhdukur në mes të tetorit 2013 dhe dhjetorit 2018 në Detin Mesdhe në një përpjekje për të arritur në Evropë, sipas një raporti të bazuar në shifrat vjetore të Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM) dhe projektit të Migrantëve të Zhdukur.

Numri i vdekjeve është rritur në një masakër të vërtetë që nga koha e trafikut tragjik në brigjet e Lampedusës në tetor të vitit 2013. Imazhet trishtuese të 368 arkivave të rreshtuara në një hangar, shumë prej tyre të vegjël e të bardhë, lanë shenjën e tyre të pashlyeshme

Numri i të vdekurve vazhdoi të rritet pas atij viti.

Në vitin 2014 humbën jetë 3.200 emigrantë, në 2015 pati 3.771 viktima. Një rritje të numrit pati në 2016 me 5,143 të vdekur, ndërsa në 2,017 numri u ul në 3,139 dhe viti 2018 u mbyll me 2,297 viktima.

Tragjeditë më kryesore në det që nga tetori 2013:

– 3 tetor 2013: tragjedia e Lampedusës. Një total prej 368 vetë vdiqën nga përmbysja e anijes jashtë bregut të ishullit, duke përfshirë shumë gra dhe fëmijë. Të mbijetuar ishin 155 të mbijetuar.

– 2 korrik 2014: Një gomone mbytet me 101 persona, ndërsa në anije tregtare humbasin 74 të tjerë.

– 22 gusht 2014: Më shumë se 200 njerëz humbën jetën në brigjet e Libisë. Shumë trupa pa jetë dolën në breg.

– 14 prill 2015: Në brigjet e Libisë humbasin jetën 300 viktima, sipas llogarive të të mbijetuarve.

– 18 prill 2015: Mbipopullimi dhe manovrat e pasakta shkaktojnë përmbysjen e një anije në Ngushticën e Sicilisë me së paku 700 viktima. Disa dëshmitarë folën për deri në 900 viktima, duke e bërë atë tragjedinë më serioze të të gjithëve. Vetëm 28 njerëz mbijetojnë.

– 5 gusht 2015: Një anije peshkimi përmbyset pranë Libisë. Kishte 600 njerëz në bord, 300 prej të cilëve janë shpëtuar. Janë gjetur vetëm 25 trupa.

– 18 prill 2016: Një varkë e madhe prej druri mbytet me rreth 500 emigrantë në bord, pothuajse të gjithë të zhduken në Mesdhe. Anija u nis nga Libia dhe u nis për në Itali.

– 3 qershor 2016: Në qytetin bregdetar libian Zuwara, trupat e vdekur të emigrantëve dalin në breg. Janë gjetur të paktën 117 trupa.

– 3 nëntor 2016: 239 emigrantë vdiqën në dy mbytje anije në brigjet e Libisë.

– 23 mars 2017:  Përmbset anija në të cilën të paktën 240 emigrantë vdesin në rrugën midis Afrikës dhe Spanjës.

– 13 prill 2017: Gati 100 emigrantë zhduken nga një anije me 120 emigrantë jashtë brigjeve të Libisë.

– 7 maj 2017: Të paktën 113 persona humbasin në det, pasi një gomone përmbyset jashtë bregut të Al Zawiyah. Rojet bregdetare të Libisë dhe disa anije peshkimi shpëtuan vetëm shtatë persona.

– 1 shtator 2018: Mbi 100 viktima, duke përfshirë 20 fëmijë, nga përmbysja e një gomone  që ishin nisur nga brigjet e Libisë.