Rama në banesën e re të të mbijetuarës nga tërmeti: Sfida është t’i rindërtojmë më mirë sesa ishin

222

TIRANË, 6 janar/ATSH-/ Kryeministri Edi Rama ishte sot në Durrës, në shtëpinë e re të Marjana Rexhepit, njërës prej të mbijetuarave të tërmetit të 26 nëntorit 2019.

“Mes dhimbjes për humbjen e pazëvendësueshme të nënës, nga pabesia e 26 nëntorit, ne u jemi dhe do t’u jemi pranë, megjithë zemër e me të gjitha mundësitë tona”, tha Rama, ndërsa u interesua për gjendjen e Marjanës, e cila u nxorr nga rrënojat pas 13 orësh.

Kryeministri u interesua për situatën në gjithë zonën e Durrësit, ku u informua se ndihmat kanë vijuar normalisht dhe banorët janë furnizuar edhe në datën 31 dhjetor 2019, edhe ditën e sotme.

Rama tha se ka një parti të fundit prej 250 çadrash dimërore, të cilat janë vonuar edhe për shkak të festave, por ky problem po zgjidhet shumë shpejt.

Prefekti i Durrësit, Roland Nasto tha se “banorët që janë sistemuar në çadra dimërore po pajisen me soba me dru”.

Lidhur me meremetimet e godinave të dëmtuara, Nasto tha se “janë 12 pika në qytet ku kanë filluar meremetimet”. “Kemi ndjekur procesin edhe në zonat rurale, por është periudhë dimri dhe problemet teknike nuk lejojnë që të procedohet ashtu si duam”, tha ai.

Kryeministri informoi se “sot në qeveri kanë kalur 8 vendime për procesin e rindërtimit”. Vendimet kanë të bëjnë me ato hallkat e para të procesit që të gjitha duhen adoptuar në kuadrin e gjendjes së emergjencës dhe nevojës për t’i bërë shpejt. Duhet të jemi maksimalisht transperentë dhe të garantojmë gjithë procesin e rindërtimit me cilësi. Sfida është t’i sjellim në situatë më të mirë se më parë, se çfarë kuptimi ka? Pra, duhet ta bëjmë më mirë se sa ishte”, tha Rama.

Ndërkohë, ai theksoi se “po bëjmë projektet e shkollave dhe të spitaleve që ato të jenë funksionale deri në shtator kur fillojnë shkollat”.

Kryeministri tha se ato që ndodhën nuk i ndalojmë dot, por të paktën cfarë mudn të bëjmë, e bëjmë deri në fund me shumë përkushtim dhe me shumë vendosmëri”. “Juve keni pranë për çdo gjë edhe zv/ministren Dajna Sorensen, të cilën e kemi Nënë Terezën e vogël brenda qeverisë”, u tha Rama familjarëve.