SHBA: Aeroportet e Bregut Perëndimor janë alarmuar pas lëshimit të raketës së Koresë së Veriut

154

Administrata Federale e Aviacionit e SHBA (FAA) tha të martën (11 janar) se pezulloi shkurtimisht ngritjet e avionëve në disa aeroporte të Bregut Perëndimor të hënën, mes raporteve për një lëshim rakete balistike të Koresë së Veriut.

Një zyrtar amerikan i tha Reuters se operacionet ishin “ngrirë” për më pak se 15 minuta “për shkak të raporteve fillestare të zhvillimeve në rajonin Indo-Paqësor”, pa dhënë detaje mbi lëshimin e raketës. Shtetet e Bashkuara kanë dënuar më parë Korenë e Veriut për lëshimin e një rakete balistike, duke thënë se ajo shkel rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe përbën një kërcënim për fqinjët e saj dhe botën në përgjithësi. Administrata e Aeronautikës dhe Hapësirës e Amerikës së Veriut (NORAD) nuk lëshoi ​​një paralajmërim pas nisjes, tha  zëdhënësi.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: