Shkuan në botën tjetër dhe u kthyen përsëri

Kuriozitete

Rastet e tmerrshme e vdekjes së dukshme janë mjerim, dhimbje, kjo është kur ju humbni njeriun tuaj. Ne të gjithë kemi menduar se si njeriu mund të sigurojë çelësin e pavdekësisë për të zgjeruar çdo moment të jetës në këtë planet. Por ka nga ata njerëz që i panë para tyre vdekjen nga sëmundja apo aksidenti, ata u deklaruan të vdekur. Familjet i qanë për humbjen e tyre. Deri në çast që ata u ngritën nga arkivoli, duke treguar se askush nuk i ka mposhtur ata. Të paktën në këtë moment … Rastet e mëposhtëm tregojnë se ndodh që:

Kinë : Në arkivoli dhe pastaj shkon në guzhinë për të gatuar

vdekja -2 gruajaHistoria e 95-vjeçares Li Xiufeng lë me gojën të hapur. Dhe si mund të jetë ndryshe pasi vjetër kishte vdekur për gjashtë ditë dhe kur ajo u zgjua shkoi në kuzhinë për të gatuar. Ajo u gjet e vdekur në krevat nga një fqinj, në shtëpinë e saj në Beiliu në provincën kineze të Guangxi. Pas informimit të familjes së saj për vdekjen ka filluar përgatitjet për funeralin. Trupi ishte në arkivol, brenda shtëpisë, sipas traditave në Kinë.Një ditë para se ta varrosin fqinjët shkuan në shtëpi dhe gjetën arkivolin të zbrazët. Ata ngrinë kur panë që 95-vjeçarja ishte në guzhinë dhe po gatuante. “Unë isha duke fjetur për shumë ditë. Pasi u zgjova ndjeva që isha e uritur dhe shkova për të gatuar diçka “, u tha më vonë fshatarëve. Sipas mjekëve e moshuara jetoi “me vdekje artificiale” situata në të cilën ndalon fryma, por trupi është ende e nxehtë.

Venezuelë: Njeriu u zgjua kohën e autopsisë

vdekja-3 venezuela Larg qoftë, imagjinoni t’ju qepin trupin pa sasinë më të vogël të anestezi. Ashtu si kjo ka ndodhur në rastin e Carlos Camejo nga Venezuela, vetëm ky njeri i veçantë 33-vjeçar u deklarua i vdekur. Aksidentalisht u vra në makinë në vitin 2007, familja e tij u informua për ngjarjen tragjike dhe mjeku ligjor filloi autopsinë. Nga koha prerjes ku mjeku ishte duke bërë autopsinë bërë në gjoks filloi të rrjedh gjak. Sapo kanë filluar të qepin trupin e tij, Carlos u zgjua duke protestuar dhimbjen patolerueshme që përjetonte! Kur e shoqja mbërriti në spital e gjeti burrin e saj duke pritur për atë në korridor të spitalit!

Argjentinë : Mrekullia e foshnjes

vdekje 4 argjentiniAnalia Bouter nga Argjentina lindi fëmijën e saj të pestë 12 javë para kohës s; lindjes normale. Ka dështuar për të jetuar dhe prindërit e saj u largua nga spitali që mbajnë në duart e tyre çertifikatën e vdekjes së vajzës së tyre në vend të saj. Prindërit donin ta shikonin fëmijën e vdekur për herë të fundit dhe e gjetën veten përballë mrekullisë.kur hapin sirtarin e morgut fëmija filloi të qajë, pavarësisht nga fakti se ai kishte qenë ekzaminuar nga mamia, gjinekologët dhe pathologët dhe të gjithë ata ranë dakord se ajo kishte vdekur. E vogla do të merrte emrin Luciana Abigail, por në fund emri i zgjedhur për këtë ishte Luc Milagrospou ku do të thotë “Mrekullitë e dritës.” Sipas mjekëve hipotermia duhet të ketë shkaktuar te fëmija një lloj letargji, të cilat fshihen jashtë sinjale vitale. Për fat të keq më pas në qershor 2013, vajza 14 muajshe vdiq nga komplikimet e zemrës.

Rusi : Gruaja vdiq për shkak se u trondit kur ishte duke vdekur

vdekja 5-rosiaKjo histori duket si diçka nga një skenar të fantazisë shkencore. 49-vjeçarja Fagilyu Mukhametzyanov u rrëzua në shtëpinë e saj në qershor të 2011 në Rusi e tradhëtuar nga zemra e saj. Mjekët nuk mund të shpëtonin atë, i  thanë për vdekjen dh familja u mbyt në zi. Gjatë ceremonisë të afërmit kalonin pranë arkivolit për ti dhënë lamtumirën e fundit  gruas, por ajo dha ulërimën pasi nuk e kishte kuptuar se ku ishte. Hapja dhe mbyllja e syve të saj bëri që të transferohet menjëherë në spital. Ai jetoi vetëm 12 minuta dhe vdiq. “Unë jam shumë e zemëruar dhe unë dua përgjigje. Ajo nuk ishte e vdekur, kur ata thanë që ishte e vdekur ajo. Ne mund ta kishim shpëtuar atë “, tha burri i saj.

Afrika e Jugut:  Viktima hidhet poshtë nga e dashura e tij

vdekja-6 afrikaNë vitin 1934, viktima 24-vjeçar Sipho William Mdletshe aksidentohet me makinë së bashku me të fejuarën e tij. Ajo mbijetoi por 24 vjeçari u plagos aq shumë sa që është shpallur i vdekur. Trupi i tij u transferua në morgun e Johanesburgut dhe ishte përgatitur për varrim. Ai nuk vdiq edhe pse jetoi në arkivol për dy ditë dhe kur u zgjua filloi të ulëritës për ndihmë. Punonjësit e morgut e dëgjuan dhe hapën kapakun e arkivolit për të dalë! I gëzuar Sipho vrapoi për te e fejuara së tij por mbeti krejtësisht i zhgënjyer. Vetëm kur e pa atë para shtëpisë e dëboi nga shtëpia duke besuar se është e zombies!

Francë : I gjallë në arkivol për dy ditë

vdekja-7 franceDy ditë arriti të qëndrojë i gjallë në arkivol Angelo Heis, një shpikës francez. Në vitin 1937 ai ishte i përfshirë në një aksident me makinë me një motor, në të cilën u ul buzë trotuarit me kokën e tij. Mjekët nuk mund të gjeni një impuls dhe e shpallën atë të vdekur. Fytyra e tij ishte shtrembëruar aq shumë aq sa prindërit nuk ishin të lejuar për të parë trupin e tij dhe kështu u varros në fshatin Shën Quentin de Chalais. Dy ditë pas funeralit, kur ai u zhvarros për një hetimi nga kompania e sigurimeve, punonjësit kanë gjetur trupin e tij se ishte i nxehtë. Angelo nuk kishte vdekur, por kishte rënë në gjendje kome për shkak të lëndimeve të rënda të trurit. Pas disa operacioneve dhe trajtimeve ka arritur të shërohet plotësisht. Shumë ishin ata të cilët kanë udhëtuar për ta takuar dhe biseduar me të. Në fakt një nga shpikjet e tij, e cila ishte edhe një turne në mbarë botën, ishte një arkivol luks kishte tualet kimike, bibliotekare dhe magazinim për ushqim.

SHBA : 78-vjeçari shpëtoi në sajë të goditjeve me këmbë

vdekja-8 misipiNjë tjetër rast ku mjeku tha se pacienti ka vdekur, por në fund u desh të marrin në konsideratë shumë mirë edhe kontrollin që u bë. 78-vjeçari Walter Williams nga Misissipi u shpall i vdekur në muajin shkurt dhe është vendosur në qese të veçanta, që trupi i tij të marrë rrugën drejt morgut. Ndërsa punonjësit e funeralit u përgatitën për varrim, Walter filloi të godasë me këmbë qesen duke u përpjekur për të dalë jashtë! Mjeku tha se ai nuk kishte gjetur pulsin e pacientit, dhe se zemra e tij kishte ndaluar rrahjen për një kohë dhe pastaj ishte kthyer. Nipi i Eddie Hester kishte përshkruar “mrekulli” incidentin në revistën Time. “Unë nuk e di se sa kohë do të jetoj, por tani ai është këtu dhe kjo është e mirë dhe e gjithë familja është e lumtur”, ka thënë ai. Së fundi, Walter më vonë ka mbijetuar.

Marok : Në takimin e parë përfundon në prag të vdekjes

vdekja-9 lopataZakonisht entuziazmi në takimin e parë është i përhapur. Askush nuk mund të mendojnë se dalja romantike mund të rezultojë në vdekje. Disi kështu duket se mendonte e 25-vjeçarja franceze Mina El Houari, kur ajo u takua me njeriun e ëndrrave të saj në internet dhe udhëtoi nga Maroku të takohen në mars të  2014. Të dy u takuan në një hotel dhe kaluan së bashku një mbrëmje të bukur. Deri në atë kohë kur Mina rrëzohet për tokë. Djali jo vetëm që nuk mendoi për të thirur një ambulancë apo policinë, por ai zgjodhi për të varrosur vajzën në një varr të improvizuar në hotel, duke e konsideruar atë të vdekur. Por nuk ishte e vdekur. Siç doli 25-vjeçarja ishte diabetike dhe kur u varros e gjallë kishte rënë në gjendje kome diabetik. Prindërit e saj raportuan zhdukjen e saj dhe eventualisht policia gjeti vrasësin në shtëpinë e tij. Ai pranoi krimin e tij, dhe në oborr u gjet dhe lopata e krimit.

Brazil : Fëmija që vdiq dy herë

vdekja-9-femija braziliaVetëm 2 vjeç ishte Kelvin Santos nga Brazili që vdiq nga pneumonia. Kështu të paktën u thanë mjekë prindërve të fëmijës. Pak para funeralit për varrim Kelvin u ngrit, u ul në arkivol dhe i tha Babit të tij: “Babi, a mund të më sillni një gotë me ujë”. Pranishmit filluan të bërtasin. “Ne besuam se ishte bërë mrekulli që djali ynë i vogël u ngrit,” ai i tha babai i tij Antonio Santos. “Pas një kohë Kelvin u shtri përsëri. Ne nuk mundëm ta përmendnim më atë. Ai kishte vdekur përsëri, “shtoi ai. Prindërit ka paditur në spital mjekët dhe fajësojnë për vdekjen e fëmijës neglizhencën mjekësore