Tërmeti i fortë i 7,5 Richter në Papua Guinea e Re

912

Tërmet i fortë 7.5 të shkallës Rihter ka ndodhur në zonën e detit në Papua New Guinea, sipas Institutit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS).

Deri më tani, nuk ka informacion për të plagosurit apo fatkeqësitë. Vlen të përmendet se Papua New Guinea është pjesë e të ashtuquajturit “Unaza e zjarrit” në Oqeanin Paqësor, e cila konsiderohet si një nga rajonet me aktivitet sizmik të lartë dhe vullkanik në botë. Papua New Guinea është e pavarur komb ishull i Papua New Guinea në Oqeani, e cila shtrihet në veri të Australisë dhe përfshin majë lindore të ishullit të New Guinea dhe ishujt komplekset.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: