Vizita Erdogan ne Athine në një klimë të rëndë

853

Vizita e sulltanit Erdogan me ftese te presidentir grek Pavlopulos ka indinjuar në masë politikën vendase.  Në një klima të rëndë është zhvilluar në Pallatin Presidencial në pritjen e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan nga Presidenti Grek. Presidenti grek nga ana e tij që në fillim të fjalës ka shtruar traktatin e Lozanës, ku sipas analistëve vendas kete gje mund ta  bente kryeministri dhe jo ai. Erdogani erdhi në këtë takim pas ftesës së bërë muaj më pare nga homologu i tij grekë. Erdhi në një kohë jot ë përshtatshëm për Greqinë, theksojnë analistët vendas.

Pavlopulos dhe Erdogan shkëmbyen pikëpamje mbi traktatin e Lozanës, ndërsa Presidenti Grek nxitoi të theksonte se traktati është i panegociueshëm dhe se homologu i tij turk hapi të gjitha kërkesat e Ankarasë në një vendosje të paparë të tensionit publik midis dy politikanëve.Pavlopulos në fjalën e tij hyrëse ka ngritur çështjen e Traktatit të Lozanës, ngritue pak orë më parë nga Presidenti turk gjatë një interviste për SKAI . Presidenti. Pavlopulos theksoi se Traktati Lozanës është e panegociueshme…

Në mënyrë të veçantë, Presidenti tha se “është e qartë se për të arritur këto qëllime, duhet të respektohen të gjitha të drejtën ndërkombëtare dhe ligjin e BE-së nga secili anëtar kandidat i BE-së. Në mënyrë që të qëndrojnë në ndërkombëtare. Z. Pavlopulos theksoi se baza e miqësisë mes dy popujve është Traktati i Lozanës, i cili “as negociimi as ndryshimi është i nevojshëm.”

Erdogan: Ka çështje të pazgjidhura në Traktatin e Lozanës

Presidenti turk , duke treguar për çështje të pazgjidhura në Traktatin e Lozanës që duhet të diskutohet përsëri. Përveç Traktatit të Lozanës, Erdogan shpalosi tërë agjendën e ankesave të Ankarasë kundër Athinës. Presidenti turk në veçanti theksoi se “ka çështje të pazgjidhura dhe çështjet nuk është kuptuar si duhet në Traktatin e Lozanës” duke shtuar se “kjo është një marrëveshje që u nënshkrua 94 vjet më parë dhe nuk ishte një marrëveshje në mes Turqisë dhe Greqisë. Gjatë viteve, planeti ynë është rindërtuar dhe çështje të reja kanë dalë midis Turqisë dhe Greqisë “

Erdogan ngriti çështjen e diskriminimit ekonomik, politik dhe fetar kundër pakicës muslimane, siç tha krahasim me privilegje të plotë që gëzojnë “grekët” Turqia dhe Patriarkanës. “Për shembull në Traktatin e Lozanës shënoi pakicën myslimane në Greqi, por edhe në Gjykatën Evropiane të bëjë fjalën turke”. Ai shtoi se “në Turqi, Patriarku nuk është emëruar, por është zgjedhur. Sipas Traktatit të Lozanës, komisioni që e zgjedh atë përcakton një numër të caktuar të anëtarëve të kombësisë turke. Ne bëjmë gjithçka që mundemi. Në Trakën Perëndimore ata nuk mund të zgjedhin shefin ekzekutiv “për të konkluduar se” Traktati i Lozanës nuk zbatohet “.

Presidenti turk bëri një rikthim në të kaluarën: “Ne biseduam me ta, z. Simitis, Karamanlis, Papandreu, me Tsiprën tani, por nuk mund të arrijmë asnjë rezultat. Nëse shohim aspektin ekonomik të çështjes në Trakën Perëndimore, njerëzit janë më të varfër. Në Trakinë Perëndimore ata nuk mund të gërmojnë as fjalën “turqisht”. Në të vërtetë, ai nderoi qeverinë greke, që nuk nxitonte për të kontrolluar ata që reaguan ndaj vizitës së tij në Greqi.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: