Category: Aktualitet

Sot, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Në të drejtat e njeriut përfshin edhe të drejtat ekonomike, sociale dhe kulturore të tilla si të drejtën për punë, të drejtën për shëndet, të drejtën për...

Prostitucioni ndan Evropën

Bektash ZIU  /  Në vendet moderne perëndimore, ekzistojnë qasje të ndryshme për prostitucion, nganjëherë diametralisht të kundërta nga vend në tjetrin....

Veliaj rikthen traditën, 5 mijë lekë për të sapolindurit

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka rikthyer  shpërblimin 5 mijë lekë për të sapolindurit në Tiranë, një traditë të vendosur nga Edi Rama gjatë kohës që ishte...

Kisha Orthodhokse e Shqipërisë: Markun s’e njohin si klerik

At Nikollë Marku kërkon hetim të Janullatos edhe për pastrim parash. Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar pas akuzave të ngritura nga Nikolla...

“The Guardian”: Rritet numri i fëmijëve shqiptarë të trafikuar

Endri Farka / Një sistem i ri për mbrojtjen e fëmijëve të trafikuar tregon se ka pasur një rritje alarmante në numrin e fëmijëve shqiptarë të detyruar të...

Komisioneri Avramopulos: “Nuk duhet të lidhim refugjatët me terroristët”

Kështu ka deklaruar në Intervistë dhënë  për BBC gazetarit Stephen Sackur, Komisioneri i Bashkimit Evropian për Migrim zoti Dimitris Avramopulos. “Migrimi...

AK: Prenga një peshk i vogël, rreth peshkaqenit Rama

Kryetari i Aleancës KuqeZi Kreshnik Spahiu ka deklaruar se problemi Shqipërisë nuk është Prenga i vogël, por Kryegardiani pa pranga, duke iu referuar...

E shpallën në kërkim ka marrë arratinë

Rastësi? Një strategji që i shkon përshtat më shumë se kurrë politikës në Shqipëri, përball një drejtësie të përgjumur që pas 25 vitesh demokraci ka...

Që e shkuara të mos mbisundoj të sotmen dhe të pengoj të ardhmen.

Doc. Arben MALAJ   /  Debati për ngjarjen në Himarë nuk duhet të ushqej rritjen e toneve me nuanca nacionaliste apo fetare. Disa momente që e shkuara të mos...

Shqiptarët, azilkërkuesit më të mëdhenj në Gjermani

Ministria e Brendshme në Gjermani thotë se gjatë 7-mujorit të parë nga Shqipëria janë paraqitur 29 mijë e 300 persona që kërkojnë azil. Edhe nga Kosova...