Category: Greqi

Paradoksi në Greqi: Shqiptarët 4% të popullsisë , 23% në burgjet e Greqisë

Asnjë politikan, ministër apo kryeministër dhe presiden shqiptar që ka vizituar Greqinë, nuk ka marrë mundimin për të parë nga afër këtë problem Nga Shpëtim...

Greqia i kthen Shqipërisë edhe 6.000 shqiptar…!

Greqia vazhdon kthimet e njëpasnjëshme të emigrantëve shqiptarë të cilët ka hyrë në këtë vend në mënyrë të paligjëshme. Që nga fillimi i vitit deri në...

Skandal: 54% e të burgosurve në Greqi janë emigrantë

Greqia  renditet në vendin e dytë në “pesë” vendet e para evropiane , në të cilat të burgosurit e huaj në burgje kanë numrin më të lartë, për...

Greqi-Sekretet e jetëgjatësisë së banorëve në ishullin Ikaria

Një ishull i vogël grek, në qendër të detit Egje po bëhet gjithmonë e më i famshëm për jetëgjatësinë e banorëve të tij, përveç historisë së tij dhe...

Presidenti grek Pavlopulos: “Të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri duhet të respektohen”

Një mesazh në drejtim të Shqipërisë për të respektuar të drejtat e minoritetit etnik grek ka dërguar presidenti Prokopios Pavlopulos, në fjalimin e tij...

Në duart Policisë një bandë kriminale mes tyre dhe një shqiptar

Athinë – Hajdutët të diplomuar jashtë vendit, profesionistë me trajnim shkencor dhe me pajisje speciale, të aftë për të vjedhur makina luksoze. Bëhet...

Kumucakos: “I papranueshëm diskriminimi kundër të drejtave legjitime kombëtare greke në Himarë “

Udhëheqësi i Sektorit për Punë të Jashtme të Demokracisë së Re në Greqi z. George Kumutsakos  duke ju referuar prishjes së pronës që i përkasin anëtarëve...

Tragjedia në Greqi,dy të vdekur nga rënia e aeroplanit

Në tragjedi ka arritur fluturimi i një  aeroplani të vogël TL 20, i cili u rrëzua të mërkurën në mbrëmje në zonën  Dendra, jashtë Larisës. Të vdekur...

Tërmet 9 Richter në Greqi parashikojnë 50 shkencëtarë …

Me të kuqe është ngjyrosur në hartë nga shkencëtarët ishulli i Kretës. Ankthi dhe frikë ka shkaktuar publikimi i gazetës franceze Le Monde, me titull: Des...

61 tërmete mbi 6 Richter që lane dhimbje në Greqi

Termeti i djeshëm në ishullin Kos me magnitude 6.6 richter la pas dy viktima dhe dëmë të mëdha material. Për nga historia po ky ishull ka pësuar dëmë të...